
Az álláskereső akkor teszi a legrosszabbul, ha szusszanni akar és nem kezd azonnal új stratégia kiépítésébe. Ehhez segíthet egy profi cég.
Három hónapon belül a JobContact tanfolyamát elvégzők 57 százaléka talál magának munkát – mondta Nógrády Norbert, a vállalkozás képviselője, a Budapesti Kereskedelmi és Iparkamara kedden és szerdán megrendezett állásbörzéjének egyik előadója. Ez kétségtelenül remek arány, s azt sugallja, hogy azoknak van komoly esélyük, akik nem roskadnak össze, ha korábbi cégüktől bármilyen oknál fogva távozniuk kellett, hanem nagyon tudatosan és kitartóan készülnek a jövőre.
Nógrády Norbert tapasztalata szerint sokan vannak, akik ilyenkor kétségbeesnek, vagy éppen úgy gondolják, ráérnek kicsit lazítani. Nem teszik jól, már ha valóban minél előbb ismét munkába akarnak állni. A JobContact ehhez segít hozzá, a cégnek is érdekében áll, hogy a legalkalmasabb, legfelkészültebb munkatársat találja meg, hiszen a megrendelője akkor fizet a szolgáltatásért, ha a foglalkoztatott a próbaidő után is állásban marad. A kiválasztás mechanizmusa a következő: a pályázó jelentkezik az álláshirdetésre, következik a CV-szűrés, telefonos alapkérdésekkel a jelentkező szondázása (miért érdekli az állás, mit tud a cégről, fizetési igény). Majd a szűkített körben behívják a pályázót, a csoportos interjút teszt kitöltése követi, s mindezek után jutnak el a személyes interjúig, igaz, ha úgy ítélik meg, ebből egymás után kettő is lehet. Egyre több olyan álláskör van, amelyhez ha nem is profi, de alapfokú nyelvtudás szükséges (főleg angol, német). Ha valaki nem beszél idegen nyelvet, azt tanácsolják neki, hogy fektessen bele időt, energiát, és három hónapon belül, napi két óra tanulással minden további nélkül megszerezheti az alapokat. Csak azt kell elfelejtenie az illetőnek, hogy kifogásokat keressen (nincs nyelvérzéke, öreg ő már ehhez, úgyse sikerül), mert akkor az egész álláskereső folyamat hasonlóan negatív eredményt hozhat.
Nógrády Norbert úgy látja, hogy a tudatosság mellett annak van óriási szerepe, hogy bízzunk magunkban, valahogy a minden fejben dől el alapon – ha valamit meg akarunk csinálni, azt meg is fogjuk. Ha valaki megpályáz egy állást, arra kell törekednie, hogy mindenképp a legjobb 10 százalék közé kerüljön, ami egyáltalán nem lehetetlen. A tanfolyamon például megtanítják azt is, hogyan kell profi önéletrajzot és motivációs levelet írni – amibe az is belefér, hogy ne írjunk le feltétlenül mindent, ám aranyszabály, hogy hazudni tilos! Vannak olyan esetek, amikor az önéletrajzban például valaki nem tünteti fel, hogy felsőfokú végzettsége van, de a személyes interjún, ha szóba kerül, már nem kell szégyellnie. Egyre több vállalatnál videós önéletrajzot is kérnek, megtanulható, hogy frappánsan mit, miért mondjunk el, hogy adjuk el magunkat, mivel kelthetünk jó benyomást első (videós) ránézésre. Az első próbafelvételeket nyugodtan tesztelhetjük a családtagjainkon, hiába elfogultak velünk szemben, mivel segíteni akarnak, őszinték lesznek.
A motivációs levélben az is előny lehet, ha a pályázó felajánlja, hogy meghatározott időt akár fizetés nélkül is a cégnél tölt, hogy megismerhessék – ezt szokták szeretni a vállalatok. Arra pedig kevesen gondolnak, hogy ha korábban nem tettük, az álláskereső periódusban mennyire fontos és hasznos lehet az önkéntes munka. Sokszor előfordult már, hogy egy nagy cég vezető beosztású munkatársával az álláskereső épp civil önkéntesként találkozott, s a kapcsolatból idővel munkalehetőség lett. Az álláskeresésre időt kell szánni, naponta akár hat órát, ellenőrizni kell magunkat, hogy hol tartunk, ha álláskereső naplót vezetünk, a legegyszerűbben átláthatjuk, mit értünk el. Természetesen számos más technika is van, amelyekkel a cég megismertet a tanfolyamon. A regisztrált álláskereső a helyi foglalkoztatási központtól támogatást is kaphat egy-egy kurzus elvégzésére, a lakóhely szerint illetékes kirendeltségnél lehet érdeklődni.