Home Gazdaság Milliárdokat költenek az erdészetek közjóléti beruházásokra

Milliárdokat költenek az erdészetek közjóléti beruházásokra

0
Milliárdokat költenek az erdészetek közjóléti beruházásokra

Az állami erdészeti társaságok az elmúlt öt évben mintegy 5,3 milliárd forintot fordítottak közjóléti beruházásokra.

A kormány által indított Bejárható Magyarország programnak köszönhetően az utóbbi években jelentősen fejlődött a természetjáró (bakancsos) turizmus – mondta szerdán Bitay Márton Ödön. A Földművelésügyi Minisztérium állami földekért felelős államtitkára ismertette, hogy 2010 óta mintegy 200 olyan beruházás valósult meg, amely a bakancsos turizmust szolgálja – tudósított az MTI.

Megépült 29 kilátó, 12 szálláshely, 7 erdei iskola, 3 ökoturisztikai központ, 2 erdei kisvasút, továbbá 97 erdei kiránduló- és pihenőhely, valamint 24 tanösvény létesült. Hozzátette, hogy a közjóléti funkciók fejlesztésének megvalósításában jelentős részt vállalt a Magyar Természetjáró Szövetség (MTSZ), az FM stratégiai partnere.

Az erdők közjóléti szolgáltatásainak fejlesztésekor sok szempontot kell figyelembe venni. Például sátorhelyeket, de magasabb igényeket kielégítő szálláshelyeket is kell létesíteni. Az is cél, hogy mintegy 30 kilométerenként legyen szálláshely a túrázók számára az országban, aki be akarja járni Magyarországot, az kényelmesen megtehesse.

A 22 állami erdőgazdaság egy, az MTSZ-szel kötött megállapodás alapján 2016 végéig 80 millió forinttal támogatja a szövetséget, segítve ezzel az idei második félévben megvalósítandó és a jövő évi beruházások elkészültét. Ezek összértéke az államtitkár becslése szerint 300-400 millió forint lehet.

A beruházások megvalósításához szükséges források jelentős hányadát – magyar és uniós – pályázatokból kívánják előteremteni. Így az idei második félévben például várhatóan még 7 kilátó készül el, 4 turista szálláshely, továbbá 2 erdei iskola is megépül, valamint felújítanak 3 ökoturisztikal centrumot és 8 erdei kisvasút szintén megújul.

Győri Tamás József, az MTSZ igazgatója arról beszélt, hogy a mostanihoz hasonló fejlődés száz éve volt a magyar természetjáró turizmusban. Példaként említette, hogy uniós források felhasználásával, mintegy 3 milliárd forintból megújítják az országos kék kört, ami 2500 kilométernyi turista utat fed le. Emellett felmérik a turista utakat az országban – egységes adatbázis készül -, eddig mintegy 7 ezer kilométeren végeztek a felméréssel, összesen mintegy 25 ezer kilométer gyalogos és kerékpáros turistaút van Magyarországon – mondta az igazgató.