
A Széchenyi 2020 keretében megjelent a „Még jobb kezekben – bölcsődei szakemberek szakmai fejlesztése” című (EFOP-1.9.9-17) felhívás.
Az Emberi Erőforrás Fejlesztési Operatív Program keretében megjelent felhívás célja a bölcsődei szolgáltatások bővítése, a szakemberállomány szakmai fejlesztése, a bölcsődei zenei nevelés kultúrájának fejlesztése, valamint a kompetenciafejlesztő képzéseken való részvétel támogatása.
A támogatásra rendelkezésre álló tervezett keretösszeg 1,5 milliárd forint; a forrást az Európai Szociális Alap és Magyarország költségvetése társfinanszírozásban biztosítja. Egy pályázó 6 és 60 milliárd forint közötti vissza nem térítendő támogatást kaphat; a támogatott támogatási kérelmek várható száma így 25–250 db.
Célok
A felhívás célja a bölcsődei szolgáltatások bővítése a szakemberállomány szakmai fejlesztésével:
- kiemelkedően a zenei nevelés kultúrájának fejlesztésével, melynek lényege, hogy a kisgyermekek zenei érdeklődését felkeltse, érzékennyé tegye a környezet hangjai iránt, és az énekes játékkal, az együtt éneklés örömével érzelmeit gazdagítsa; cél a bölcsődei ellátásban dolgozók zenei ismereteinek, ölbéli játék-, mondóka- és dalanyagának bővítése, zenei képességeinek fejlesztése, valamint a kisgyermekkori zenei nevelés módszertanának megismertetése, elméleti és gyakorlati ismeretek elmélyítése, ízlésformálás; ezen túl
- a széleskörű kompetenciafejlesztő képzéseken való részvétellel, melyek a mozgásfejlesztő tevékenységek szélesebb körű elterjesztését teszik lehetővé a bölcsődei szolgáltatásokban.
A felhívás célja továbbá, hogy a jelenleg középfokú végzettséggel rendelkező bölcsődei kisgyermeknevelők felsőfokú végzettséghez jutását elősegítse, a csecsemő- és kisgyermeknevelő alapképzési szak elérhetőbbé tételével, mind a szakmai tudás, mind pedig a végzettség eléréséhez szükséges nyelvvizsga megszerzésének támogatásával. A kisgyermeknevelés területére megfogalmazott nemzetközi ajánlások és hazai prioritások sorában visszatérő elem a szakterület minőségi fejlesztése, melynek meghatározó tényezője a szakemberek képzettsége és a szakterülettel kapcsolatos tudás fejlesztése. A projekt kitüntetett figyelmet fordít ezért a kora gyermekkori nevelésben és gondozásban dolgozók képzettségi szintjének növelésére, a professzionalizálódás támogatására. Ezen a területen a perspektívát a kompetenciák erősítése és a magas szintű képzettség megszerzése jelentheti, amely a csecsemő- és kisgyermeknevelő alapszak keretében biztosítható.
A minőségi bölcsődei neveléshez-gondozáshoz szükséges magas szintű elméleti és gyakorlati szaktudás szélesebb körű megszerzése érdekében támogatottak azok a tevékenységek, melyek a bölcsődei pályán lévő kisgyermeknevelők számára a csecsemő- és kisgyermeknevelő alapszakra történő bekerülést segítik elő (pl. a javító, vagy újabb érettségire történő felkészítő programok, a „zártbeiskolázás” és ezzel párhuzamosan a nyelvvizsga megszerzésére felkészítő idegen nyelvi képzések) – olvasható a felhívásban.
Önállóan támogatható tevékenységek
I. Bölcsődei ellátásban dolgozók (kisgyermeknevelő, szaktanácsadó, vezető, bölcsődei szolgáltatást nyújtó személy) képzése, érzékenyítése, amely segítségével az intézmények, szolgáltatások alkalmassá válnak a kodályi zenei nevelési elvek és módszer befogadására, valamint további fejlesztő módszerek alkalmazására:
- Szükségletfelmérés
- Bölcsődei zenei neveléssel kapcsolatos képzés megvalósítása: a szakemberek hangképzése, éneklési készségének, zenei hallásának, ritmusérzékének, zenei kreativitásának fejlesztése, alapfokú kottaolvasási képesség és hangszerjáték (pl. furulya, metallofon) fejlesztése, zenei ízlésformálás
- Kompetenciafejlesztő képzéseken való részvétel támogatása, melyek a mozgásfejlesztő tevékenységek alkalmazását teszik lehetővé
II. A projekt során megszerzett készségek alkalmazását szolgáló programok megvalósítása:
- Zenei foglalkozások megvalósítása a bölcsődében
- Délutáni vagy hétvégi programok megvalósítása a gyermekek és szüleik együttes részvételével
III. Bölcsődei ellátásban dolgozó, középfokú végzettséggel rendelkező kisgyermeknevelők felkészítése a csecsemő- és kisgyermeknevelő alapképzési szakon a végzettség megszerzéséhez:
- A nemzeti felsőoktatásról szóló 2011. évi CCIV. törvény 83.§ (5) bekezdés szerinti képzési forma biztosítása
- Nyelvi képzés biztosítása a diploma megszerzéséhez szükséges nyelvvizsga sikeres letételhez.
IV. Bölcsődei ellátásban dolgozó, középfokú végzettséggel rendelkező kisgyermeknevelők felkészítése a csecsemő- és kisgyermeknevelő alapképzési szakra való jelentkezéshez:
- Felkészítés a sikeres felvételhez szükséges követelmények teljesítésére (az új érettségi letételére)
További részletek
az alább letölthető felhívásban.