
LuxLeaks-ügy: szerdán szavaz az Európai Parlament az új jelentésről
Az Európai Bizottság becslései szerint az adócsalás és adóelkerülés miatt a költségvetésből kieső összeg 1000 milliárd euró körüli. A LuxLeaks ügy kapcsán felmerült a gyanú, hogy egyes tagállamok adókedvezményt nyújtottak nagyvállalatoknak. Az Európai Parlament különbizottságot állított fel ennek kivizsgálására, amelynek jelentését novemberben fogadta el a parlament.
Kedden a képviselők arról a jelentésről vitáznak, amely a társasági adózás átláthatóbbá tételét ösztönző szabályok kidolgozását kéri a bizottságtól. A jelentésben olyan szabályok kidolgozását kéri parlament a bizottságtól, amelyek köteleznék a tagállamokat, hogy tájékoztassák egymást, ha csökkenteni kívánják valamely nagyvállalat adóterheit. A dokumentum emellett nagyobb védelmet biztosítana a közérdekű bejelentőknek és kötelezné a multinacionális cégeket, hogy országonként készítsék el a nyereségről és az adózásról szóló beszámolóikat.
Az Európai Parlament a szerdai plenáris ülésen szavaz a jelentésről. Amennyiben a képviselők elfogadják, a bizottságnak három hónapja van arra, hogy jogalkotási javaslattal álljon elő, vagy megindokolja, ha véleménye szerint erre nincs szükség.
Verseny a tagállamok között
A gazdasági válságot követően számos tagállam megszorító intézkedéseket vezetett be, hogy javítson a költségvetésén. Ezzel szemben néhány kormány az adóterheket csökkentő egyezséget ajánlott bizonyos nagyvállalatoknak, amelyek így kevesebb adót fizettek. Ez bevételkiesést jelentett más tagállamokban is.
Októberben az Európai Bizottság megállapította, hogy Luxemburg és Hollandia megsértette az uniós állami támogatási szabályokat, mivel adókedvezményeket biztosított a Fiat Finance, illetve a Trade and Starbucks vállalatok részére.
Elisa Ferreira (szocialista, portugál), az egyik jelentéstevő szerint a fenti két eset bizonyítja, hogy a tagállamok igyekeznek minél nagyobb adókedvezményt biztosítani a nagyvállalatoknak, mintegy versengenek értük.
A parlament novemberben fogadta el az adómegállapításokat vizsgáló különbizottság állásfoglalását, amelyben többek között azt javasolja, hogy a multinacionális cégek országonként készítsék el beszámolóikat a nyereségről.