
Június 30-ig 7 nap maradt, ennyi van, hogy megoldják a görög helyzetet. Ha kifutnak az időből, beláthatatlanok lehetnek a következmények.
Mindenki bizakodó a görög kérdésben, csak éppen Görögországban a lakosság nem tűnik optimistának. Hétfőn további 1,8 milliárd eurót vettek ki a bankokból, ami egyetlen nap alatt valamivel több mint egy százalékos betétállomány csökkenést jelentett.
Az athéni kormány által vasárnap benyújtott új ajánlatnak van két olyan pontja, amely a görögöknek húsbavágóan fájhat. Az egyik az áfaemelés, a másik a nyugdíjak csökkentése. Ezek nem szimpla megszorítások, hanem a Ciprasz-kormány erkölcsi vereségét jelentik, hiszen a választásokat a szélsőbal többek között úgy nyerte meg, mert azt ígérte, hogy egyfajta szolid unió ellenességet hirdetve a jólét bizonyos megtartása mellett kardoskodott.
Ami most meglehetősen fekete a görög polgároknak, az szürkéből kezd fehéredni az ország hitelezőinek. Bár hétfőn az Európai Unió rendkívüli csúcsértekezletén a legoptimistább forgatókönyv szerint azonnali megoldásról is vizionáltak egyesek, gyorsan kiderült, hogy több időre van szükség, az azonnaliság egyet jelentett volna felelőtlen kapkodással.
A forgatókönyv szerint szerdán az euróövezeti pénzügyminiszterek tanácskoznak, majd csütörtökön jön a soros csúcs az államfők és miniszterelnökök részvételével. Alekszisz Ciprasz a hétfői forduló után elégedetten nyilatkozta, hogy ők megtettek mindent, most már a hitelezőkön a sor.
Ehhez képest Jean-Claude Juncker, az Európai Bizottság vezetője és a probléma megoldásában igencsak érdekelt Németország kancellárja, Angela Merkel nem engedett meg magának túlzott optimizmust. Sőt, egyenesen deklarálták, hogy szó sem lehet a görög adósság egy részének elengedéséről.
Egyedül az Európai Központi Bank elnöke, Mario Draghi pendítette meg reményt keltően, hogy tárgyalhatnak további hitelről. Ennek feltételéül azt szabta, hogy Athén folytassa a szükséges reformokat. Azokat, amelyek egyelőre csak papíron léteznek. Azokat, amelyek görögországi fogadtatása borítékolhatóan millióknak nem fog tetszeni, sőt, végső esetben akár a kormány bukásához is vezethetnek.
Minimum négy hónapja mondja mindenki, hogy a görög drámában elérkeztünk a 24. órához. Ha lenne a napnak 25. órája, már abban is benne lennénk.
Szerdahelyi Csaba