
A háziorvosi keret egy része direkt finanszírozásként jut el a praxisokhoz júniustól. A másik részét a törzskartonok megújítására fordítják – mondta Beneda Attila egészségpolitikáért felelős helyettes államtitkár.
A szükséges protokollok kidolgozása után a laborvizsgálatok októbertől bekerülnek a már évek óta működő indikátori körbe. Ezt megelőzően áprilistól a háziorvosok havonta kapnak visszajelzést arról, hogy az országos átlaghoz képest mekkora részt foglalnak el a kasszából, milyen típusú vizsgálatokat rendelnek – mondta Beneda Attila a Medicalonline.hu-n olvasható interjúban.
A praxisok lakossági összetétele nagyon változó. Van, ahol például több az idősebb, különféle krónikus betegségekben szenvedő páciens. Ezért az országos átlagtól plusz-mínusz 20 százalékos eltérést tolerálna a rendszer. Jövő januártól kettéválna a laborkassza szakellátó és háziorvosi részre. Ami az utóbbit illeti, ezt fejkvóta alapján osztják szét.
A laborkassza körülbelül 20 milliárd forint, ennek 40 százalékát, nagyjából 8 milliárdot használnak fel a háziorvosok. Ezt az összeget a 7500 praxishoz bejelentkezett betegek arányában osztják szét. Ezzel együtt a jelenleginél nagyobb rendelési szabadságot biztosítanának a kollégáknak. Olyan vizsgálatokat is kérhetnek majd, amelyeket jelenleg csak szakorvosok kezdeményezhetnek – mondta a helyettes államtitkár.
Végleges döntés még nincs az idei 10 milliárd forintos plusz elosztásáról. A terveik szerint a háziorvosi keret egy része direkt finanszírozásként jut el a praxisokhoz júniustól. A másik részét azonban – indikátor jelleggel – a törzskartonok megújítására fordítják.
Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy a nővérek, asszisztensek bevonásával a jelenleginél sokkal szélesebb, a bejelentkezett állampolgárokról lényegesen több egészségügyi információt tartalmazó adatot kell rögzíteni.
A teljes interjút itt olvashatja.