Home Gazdaság Felsőoktatás: 105 ezer jelentkezőből 72 ezer befutó

Felsőoktatás: 105 ezer jelentkezőből 72 ezer befutó

0
Felsőoktatás: 105 ezer jelentkezőből 72 ezer befutó

Többen csalódtak, de sokan már csütörtök este 8 előtt biztosak voltak abban, hogy felvételt nyernek. Íme a 2015-ös ponthúzás.

Több mint 105 ezer jelentkező közül 72 ezer nyert felvételt felsőoktatási intézmény alap-, osztatlan- és mesterképzésére Magyarországon. Tartva az elmúlt évek statisztikáit, a legnépszerűbb alapszak idén is a Gazdálkodási és menedzsment rendkívül magas pontszámmal. A győztes a Nyugat-Magyarországi Egyetem Közgazdaságtudományi Kara, ahol a levelező, államilag finanszírozott képzéshez 479 ponttal kellett rendelkeznie a leendő hallgatónak. Ezt követi a Gépészmérnök szak, melyre a legmagasabb pontszám 383 a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetemen. A harmadik legnépszerűbb szak a Mérnökinformatikus, itt a legmagasabb pontszám 375, szintén a Műegyetemen.

Tarol az ELTE

Az Eötvös Loránd Tudományegyetemen a szükséges legmagasabb ponthatár 492 volt, ezt annak kellett elérnie, aki angol nyelv és kultúra – német és nemzetiségi német nyelv és kultúra osztatlan tanári szakra akart bekerülni – írja az Eduline. Tizennégy szakon volt szükség 450-nél több pontra a sikeres felvételihez. Kari bontásban a legtöbb új felvett a bölcsészkarra érkezik (1765), a második a Természettudományi Kar (1185), a harmadik pedig – a tanári mesterszakosok nagy száma miatt – a Pedagógiai és Pszichológiai Kar (1020). Az ELTE legnépesebb szakja idén a jogászoké (607), őket követik a programtervező informatikusok (519).

Továbbra is magas az orvosi – nem is akárhogy

Orvosi képzésre majdnem háromezren jelentkeztek, viszont bekerülni idén is csak a legjobbak tudtak – még önköltséges képzésre is. Sőt, a legtöbb szaknál jóval magasabb volt a pontszám fizetős képzésen. A Semmelweis Egyetem általános orvos szakára 435 ponttal lehetett bekerülni, költségtérítéses formában 452-vel. A tandíjas finanszírozási forma a Pécsi Tudományegyetem kivételével az összes orvosi egyetem általános orvos szakán 20-30 ponttal meghaladta az államilag támogatott képzésformáét (Debreceni Egyetem: 409-438; Szegeti Tudományegyetem: 413-430). Ez a tendencia a fogorvos szakokon is jellemző Debrecenben és Szegeden, a Semmelweis Egyetemen fogorvos képzés csak államilag finanszírozott formában indul, 429 pontért.

Más szakokon is magasabb az önköltséges képzés

A hallgatói szerződés megkötésének kötelezettsége miatt egyre többen helyezik előtérbe az önköltséges képzést. Idén 46 ezren jelentkeztek költségtérítéses finanszírozási formájú képzésre, amiből 14 ezren első helyen jelölték ezt a formát. Összesen 16 ezer ember nyert felvételt tandíjas képzésre. Hogy néz ki pontokban?

A Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem Építészmérnök szakán államilag támogatott képzéshez 375 pontot kellett elérni, míg a fizetős képzéshez 435-öt. A Debreceni Egyetem anglisztika szakán 379 pontjuk van az államisoknak, míg a tandíjasoknak 464. A Nemzeti Közszolgálati Egyetem Rendészeti igazgatási szakán 288 pontért tanulnak az államisok, 307-ért a fizetősök. A Pannon Egyetem magyartanár szakán 334-397 a pontok megoszlása. Nappali tagozaton Kommunikáció- és médiatudomány képzés pedig nem indul államilag támogatott formában a Budapesti Gazdasági Főiskolán, a Műegyetemen, a Pécsi Tudományegyetemen és a Szent István Egyetemen.

Tovább is van – a mesterszakok

Ebben az évben 21 ezren adták be jelentkezésüket mesterképzésre, melyből 14 ezren nyertek felvételt. A legnépszerűbb mesterszak az ELTE Pszichológia, aminek a pontszáma 80.  A második helyen a Marketing szerepel a Corvinuson 75 ponttal, a harmadik pedig a Vezetés és szervezés (BCE:74; BME:70). A legtöbb pontot a tanári mesterképzéseken kellett elérni, ez 95 és 100 között mozog szinte minden egyetemen.

Kovács Réka Fruzsina