
Az élelmiszerek drágítását helyezték kilátásba Romániában a gyártók, akik az újra nem hasznosított csomagolóanyagok után fizetendő, kilogrammonkénti 2 lejes illetéket kifogásolják.
Elkerülhetetlen lesz az élelmiszerek drágulása, ha a gyártóknak valóban ki kell fizetniük a nem újrahasznosított csomagolóanyag után kirótt, kilogrammonkénti 2 lejes illetéket – vélekedett Silviu Manole, a háromszéki Agrofood élelmiszeripari regionális klaszter elnöke, az előpataki borvizet palackozó Wega Invest ügyvezetője.
Manole a Krónikának kifejtette: több tényező is hozzájárul a várható áremelkedéshez, hiszen a minimálbér-emelés és az energiaár-drágulás is megterhelő a vállalkozásoknak, ehhez még hozzájön a kilogrammonkénti 2 lejes illeték, amely további óriási kiadásokat jelent.
A gyártók tavaly év elején is jelezték a környezetvédelmi minisztériumnak a problémát, ugyanis már akkor tetemes összeget kellett leróniuk a 2015-ös évre visszamenőleg. A szaktárca ígéretet tett arra, hogy megoldást keresnek, illetve módosítják a vonatkozó előírásokat, de nem történt előrelépés.
Manole arra is kitért: nem akarnak kibújni az újrahasznosítás felelőssége alól, de újra kell gondolni a rendszert, a jelenlegi szabályozás ugyanis nem elég hatékony.
Az ásványvíz-palackozó cégek munkáltatói szövetsége kérte, hogy a minisztérium indokolja meg, miért 2 lejben határozták meg a Környezetvédelmi Alapba befizetendő összeget, de még nem kaptak választ. Manole úgy véli: a szaktárcának nagyobb szerepet kellene vállalnia az újrahasznosítási folyamatban.
Az előpataki palackozó kis cég, a forrás is alacsony kapacitású, és mindössze hét alkalmazottat foglalkoztatnak, mégis 2016-ra több mint 20 ezer lej illetéket kell befizetniük a Környezetvédelmi Alapba az újra nem hasznosított csomagolóanyag után. Rámutatott: egy nagyobb ásványvíz-palackozó évente több millió kilogramm pillepalackot használ, tehát az illeték is milliókra rúg, ezt sok cég egyszerűen nem tudja kifizetni.