Home Álláshely Bruttó bér, nettó bér: hogyan számoljuk ki a különbséget?

Bruttó bér, nettó bér: hogyan számoljuk ki a különbséget?

0
Bruttó bér, nettó bér: hogyan számoljuk ki a különbséget?

Hogyan számoljuk ki, hogy mennyi marad(na) a zsebünkben, ha a munkaszerződésben vagy az álláshirdetésben bruttó bér szerepel?

A bruttó és nettó bér közötti különbséget az állam által kivetett különböző adók és járulékok teszik ki, ezek az összegek jelentős hányaddal járulnak hozzá az állam finanszírozásához. A 2015-ös személyi jövedelemadó előirányzat például közel 1640 milliárd forint, ez a központi költségvetés forrásainak körülbelül hét százaléka.

A közterhek összetétele és nagysága az Európai Unióban országonként nagymértékben eltér, a magyar szabályozás jelenleg négy tételt használ, ezeket két nagy csoportra bonthatjuk.

Az első csoportba a személyi jövedelemadó tartozik. Ez jelenleg 16 százalék, ami a (KPMG számítása szerint) 37,7 százalékos uniós átlaghoz képest meglehetősen alacsony. A júniusban elfogadott új adótörvények a személyi jövedelemadó mértéke 2016-ban a jelenlegi 16-ról 15 százalékra csökken.

Az egy százalékos csökkenés a – teljes munkaidős foglalkoztatásban jelenleg bruttó 105 000 forintos – minimálbér esetén 1050 forint, míg a nagyjából 240 ezer forintos magyar (bruttó) átlagbért keresőknek havi 2416 forint megtakarítást jelent.

A második csoportba tartoznak a járulékok és a társadalombiztosítási kötelezettségek: a jelenlegi szabályozás szerint az adózó bruttó bérének 10 százalékát nyugdíjjárulékként, 7 százalékát egészségbiztosítási, 1,5 százalékát pedig munkaerő-piaci járulékként vonják le. Ez az összesen 18,5 százalékos teher magasabb az európai „járulék-átlagnál”, amely jelenleg 13,05 százalék.

A hatályos jogszabályok szerint tehát a bruttó bér 34,5 százalékát vonják le, így ha álláshirdetésben vagy munkaszerződésen bruttó bérrel találkozunk, ezzel érdemes számolni.

Mindezt módosíthatja a családi, illetve a friss házasokra vonatkozó adókedvezmény.  A családi adókedvezmény mértéke az eltartottak számától függ: 1 és 2 eltartott esetén az összevont adóalap eltartottanként havonta maximálisan 62 500 forinttal, 3 és több eltartott esetén eltartottanként havonta maximálisan 206 250 forinttal csökkenthető, ezzel az adó 10 ezer, illetve 33 ezer forinttal csökkenhet. A friss házasokra vonatkozó kedvezmény alapján az adóalapot két évig havi 31 250 forinttal csökkenthető, ami a fizetendő adót 5000 forinttal mérsékli.

Az Álláshely rovat szakmai támogatója az Álláshely portál.