
Évente 47 000 ember hal meg Európában azbeszthez köthető betegségek következtében, kétszer annyian, mint autóbalesetben.
Az Európai Gazdasági és Szociális Bizottság (EGSZB) és a Régiók Bizottsága 2015. június 24-én aggasztó beszámolókat hallgatott meg Európa azbeszt-szakértőitől, akik elmondták: diákok és tanárok, lelkes otthoni barkácsolók és karbantartó munkások egyaránt veszélyeztetettek az azbeszttel ellepett épületek miatt.
Habár 2005-ben betiltották, a mai napig sok helyen található azbeszt: hajókon, vonatokon, gépekben, alagutakban, valamint a vízvezetékekben. Széles körben használták építkezések során 1961 és 1990 között, így több millió tonnányi azbeszt van épületekben, ami nemcsak az építő és karbantartó munkásokat fenyegeti, hanem mindenkit, aki az épületben tartózkodik.
A nagyobb államoknak 10–15 milliárd euróba kerülnének az azbesztmentesítő programok, ami megfelel a Csalagút teljes építési költségének. Az Egyesült Királyságban az iskolák több mint 80 százalékában még mindig van azbeszt. Szintén aggodalomra ad okot az is, hogy a fogyasztókat veszélyeztető azbeszttel szennyezett termékek – például a termoszok – átcsúsznak az EU piacfelügyeleti ellenőrzésein.
Enrico Gibellieri, az EGSZB azbesztügyi társreferense szerint a tagállamoknak és az európai intézményeknek mihamarabb lépéseket kell tenniük a közegészségügyi veszély elhárítása érdekében. Nemzeti cselekvési tervekre van szükség, az Európai Bizottságnak pedig prioritásként kell kezelnie azbesztmentesítést.
A „Freeing Europe safely from asbestos” („Európa biztonságos azbesztmentesítése”) konferencia témája az EGSZB februárban közzétett, Vélemény az azbesztről című jelentése volt. Az EGSZB Vélemény felhívja az Európai Bizottságot, hogy néhány tagállamhoz hasonlóan kezdje el nyilvántartásba venni az azbeszttel szennyezett épületek listáját és dolgozzon ki cselekvési terveket az azbeszt biztonságos eltávolítására. Emellett azt is javasolják, hogy az azbesztmentesítést kössék össze az épületek energiahatékonyságot célzó felújításával.
Az Európai Bizottságnak és a tagállamoknak egyaránt fokozniuk kell a piaci ellenőrzéseket az azbesztet tartalmazó importtermékek kiszűrése érdekében – olvasható a bizottság közleményében.