
Az utóbbi évek csökkenése, majd stagnálása után tavaly 4 százalékkal bővült a hazai vállalati hitelállomány. Ezen belül a kkv-szegmens 8 százalékkal több banki forrásból gazdálkodhatott, mint egy évvel korábban, míg az önálló vállalkozókat is figyelembe véve a bővülés megközelítette a 12 százalékot.
Tavaly tíz éve nem látott mértékben, 4 százalékot meghaladó mértékben bővült a vállalati hitelezés tranzakciós alapon, vagyis a folyósítások 240 milliárd forinttal haladták meg a törlesztéseket az év során – közölte a Magyar Nemzeti Bank (MNB). A hitelállomány bővülésének hátterében a forinthitelek volumennövekedése állt, és a növekedési hitelprogram forinthitelei mellett a piaci alapú forinthitelezés is számottevően növekedett.
A kis- és középvállalkozások (kkv) hitelezésében folytatódott a bővülés, éves összevetésben 8 százalékot tett ki a növekedés üteme. Az önálló vállalkozók hitelállománya is dinamikusan bővült a negyedév során, amelyben az állami földeladásokhoz kapcsolódó hitelfelvételek jelentős szerepet játszottak. Az önálló vállalkozókkal bővített kkv-szektor hitelállományának éves növekedési üteme mintegy 12 százalék volt 2016-ban.
A bankok válaszai alapján a vállalatok hitelhez jutásának feltételei összességében nem változtak jelentős mértékben 2016 végén. Ugyanakkor a kis- és mikrovállalatok hitelkínálati korlátain a bankok negyede enyhített, és ez elsősorban az ár jellegű feltételeket érintette. Mindezt a bankok ezúttal is a versenyhelyzet fokozódásával, valamint a likviditási helyzet és a gazdasági kilátások javulásával magyarázták. A bankok továbbá a hitelkereslet élénkülését érzékelték a negyedév során, amelynek folytatódó bővülését várják a következő fél évre is. A vállalati forinthitelek új szerződéskötéseinek átlagos finanszírozási költsége tovább csökkent a negyedévben.
A kkv-hitelezés élénküléséhez számottevő mértékben járult hozzá a piaci hitelprogram is: a bankok 195 milliárd forint értékű hitelezési vállalást tettek a kkv-k számára nyújtott nettó hitelállomány növelésére, amely vállalásukat szektorszinten túlteljesítették. Az intézmények döntő része, 17-ből 15 bank vagy bankcsoport jelentős túlteljesítés mellett zárta a 2016. évet. Így a résztvevő intézmények éves összevont megfelelése 302 milliárd forintot tett ki, azaz meghaladta a 150 százalékot. Csupán két intézmény esetében nem volt maradéktalan a feltétel teljesülése, esetükben az ügylet terméktájékoztatójában szereplő szankció kivetésére kerül sor.
Azon intézmények, amelyek 2017. február végéig nem zárták az MNB-vel szembeni HIRS-pozíciójukat, az ügyletmérettel arányosan kkv-hitelezésük további emelését vállalták. A fenntartott ügyletek alapján a programban résztvevő intézmények 2017-re az eddigi bővülésen felül újabb 170 milliárd forintnyi kkv-hitelnövekményt vállaltak, amely a jelenleg fennálló hitelállomány mintegy 5 százalékénak felel meg. Így a piaci hitelprogram az elkövetkező évben is támaszt nyújt a piaci alapú kkv-hitelezésnek a növekedési hitelprogram kifutását követően is – írja az MNB.