
Az Európai Parlament környezetvédelmi szakbizottsága csütörtökön szavaz jelentéstervezetéről, amelyben arra kéri az Európai Bizottságot, hogy fokozatosan számolja fel a pálmaolaj használatát a bioüzemanyagok előállításához.
Miért probléma a pálmaolaj iránti növekvő kereslet?
A pálmaolaj iránt kereslet a becslések szerint 2050-re megduplázódik. Termeléséhez Indonéziában, Malajziában és más ázsiai, afrikai és latin-amerikai országokban folyamatosan új ültetvényeket létesítenek, amihez azonban irtják az erdőket és dzsungeleket.
A Föld felszínének 7 százalékát borító értékes trópusi ökoszisztémák egyre nagyobb nyomásnak vannak kitéve az erdőirtás, és a pálmaolaj-ültetvények létesítése miatt. Emellett az esőerdő mint természetes élőhely felszámolása számos faj túlélését veszélyezteti.
Számos termékben feleslegesen használják
A pálmaolaj ma számos termékben megtalálható, például margarinokban, chipsekben, kozmetikumokban és tisztítószerekben. A 2014-ben az Európába importált pálmaolaj 45 százalékát azonban a közlekedésben, üzemanyagként használták fel.
Kateřina Konečná (baloldali, cseh) témafelelős szerint az EU a világ egyik legnagyobb pálmaolaj-fogyasztója, ugyanakkor igyekszik fontos szerepet játszani a fogyasztás korlátozásában.
Az EP álláspontja
A környezetvédelmi szakbizottság március 9-én vitázik és szavaz Kateřina Konečná jelentéstervezetéről. Ebben az EP-képviselők többek között arra kérik a bizottságot, hogy növelje meg az erdőirtással közvetlenül összefüggésbe hozható pálmaolajra kivetett behozatali vámokat, valamint sürgesse a pálmaolaj biodízel-összetevőként való használatának legkésőbb 2020-ig történő fokozatos felszámolását.
A képviselők emellett felszólítják az Európai Bizottságot, hogy a termékeken elhelyezett konkrét jelölés segítségével biztosítsa a fogyasztók tájékoztatását arról, hogy az adott termék előállítása nem kapcsolódik erdőirtáshoz – olvasható a parlament közleményében.