
Igencsak hasznos lenne, ha már középiskolában tanítanák a munkajogot – vetette fel a BKIK állásbörzéjén az egyik előadó.
Három éve már annak, hogy Repka Ágnes három, kisgyerekes édesanyával egy csapatban anonim véleményeket kért 110 olyan magyarországi cég vezetőitől, akik összesen 55 ezer embert foglalkoztattak. Azt akarták felmérni, hogy nagy általánosságban éri-e hátrány Magyarországon a várandósokat és a kisgyerekes anyukákat. Szándékosan nem azt tudakolták, hogy a megkérdezett vállalkozásoknál létezik-e a diszkrimináció, így őszinte válaszok érkeztek. És elrémisztőek. A munkahelyi főnökök, igazgatók és HR-vezetők 91,43 százaléka felelte azt, hogy igen, és csupán 8,57 százalékuk volt elégedett maradéktalanul a helyzettel.
Repka Ágnes, aki Gyerekszülés után újra munkában címmel tartott előadást a Budapesti Kereskedelmi és Iparkamara állásbörzéjének zárónapján szerdán, úgy látja, a helyzet azóta sem javult sokat. A munkajogi szakokleveles tanácsadó, HR-szakértő a megismert számtalan ügy alapján és az általa vezetett www.dolgozomami.hu/bloghoz érkezett véleményekből következtet erre.
A jog természetesen bárkire egyformán érvényes, csak épp a gyakorlat azt mutatja, hogy a kismamák és a kisgyerekesek sok cégnél kerülnek kellemetlen és egyben nem törvényes helyzetbe. Már ha hagyják magukat! Mert ma már szép számmal vannak, akik nem fogadják el a kiszolgáltatott helyzetet. Repka Ágnes szerint nagyon jó lenne, ha már a középiskolásoknak tanítanának munkajogot, mert annak ismeretére nagy szükség van.
A diszkrimináció a kisebb cégeknél annak is tulajdonítható, hogy költségtakarékosság miatt például arra a könyvelőre bízzák a HR feladatokat, akinek ehhez nincs meg a szakismerete. Rosszabb eset, amikor tudatosan akarnak keresztbe tenni a kismamáknak. Néhány cég a legkülönbözőbb indokkal akar „megszabadulni” a munkába visszatérő anyukáktól, mert az álláshelyét régen betöltötték.Ezek a vállalkozások arra építenek, hogy a nők úgysem értenek a joghoz, könnyen eléjük lehet tenni a kölcsönös megegyezéses munkaviszony-megszüntetésről szóló papírt, így lehet a legolcsóbban, végkielégítés kifizetése nélkül megválni a nem kívánt régi munkatárstól. Repka Ágnes azt mondja, közös megegyezést kizárólag az írjon alá, aki eltökélte, hogy nem kíván a cégnél, máskülönben a munkaadó kénytelen lesz kifizetni a jogosan járó forintokat.
A szakértő szerint nyugodtan kitörölhetjük a szótárunkból a GYES szót, mert az új Munkatörvénykönyve szerint ma már szülési szabadság és fizetés nélküli szabadság van. Igaz, az éremnek van másik oldala is. Egy várandós nő például nem sértődhet meg, ha főnöke nem járul hozzá, hogy állandóan munkaidőben járjon orvosi felülvizsgálatra. Az az anyuka pedig, aki szívesen visszatérne régi munkahelyére, legyen kompromisszumkész, hiszen elképzelhető, hogy korábbi munkaköre esetleg már nem is létezik. Az sem árt, ha valaki az otthon töltött évek alatt is tartja a kapcsolatot a munkahelyével, régi kollégáival, ennek is haszna lehet. Például tud majd róla, hogy a cégnél volt-e fizetésemelés, mert ha a gyereknevelés után visszatér, az neki is jár – visszamenőleg.