
A vöröshús-fogyasztás csökkentésével nem csupán a daganatos megbetegedések kockázatát csökkenthetjük, de bolygónk állapotán is javíthatunk.
Az Egészségügyi Világszervezet a napokban tette közzé jelentését, mely szerint a feldolgozott húskészítmények – amilyen például a szalonna vagy a kolbász – rákkeltőek. Naponta több mint 50 gramm feldolgozott húskészítmény fogyasztása 18 százalékkal növeli a végbélrák kialakulásának valószínűségét. A jelentés szerint a vörös húsok is „valószínűleg rákkeltőek”.
Mely országok lakói fogyasztják a legtöbb húst? Az OECD adatai szerint az ausztrálok vezetnek, akik fejenként évente közel 100 kg húst esznek, naponta 250 grammot. Arról nem szól a fáma, hogy ennek hányad része vörös hús, de gyaníthatóan a nagyobb, így a WHO jelentése is nagyobb fejfájást okozhat… 90 kg-nál több hús fogy fejenként és évente az Egyesült Államokban is, majd Izrael és Argentína következik:
- Ausztrália 93 kg
- USA 91,1 kg
- Izrael 86 kg
- Argentína 84,7 kg
- Uruguay 82,9 kg
- Brazília 78,1 kg
- Új-Zéland 73,5 kg
- Chile 72,5 kg
- Kanada 70,5 kg
- Malajzia 54,9 kg
- Dél-afrikai Köztársaság 50,7 kg
- Szaúd-Arábia 50m5 kg
- Oroszország 50,2 kg
- Dél-Korea 50,2 kg
- Kína 48,8 kg
A vöröshús-fogyasztás csökkenésének az egészségesebb lakosságon túl további előnyei is lennének. Egy kg vörös hús előállítása ugyanis 11-szer annyi vizet igényel és 5-ször akkora üvegházhatásúgáz-kibocsátással jár, mint 1 kg csirkehús előállítása. Az állattenyésztés nagyjából a világ mezőgazdasági területeinek felét foglalja el, ami komoly pazarlás, ha figyelembe vesszük, hogy a zöldség-, gyümölcs- vagy gabonatermesztés mennyivel hatékonyabb.
Mindezek alapján sokan érvelnek úgy, hogy a világ jobbá tételének egyik legegyszerűbb módja a húsfogyasztás csökkentése. Az egyik konkrét tanács egyenesen így szól: legyünk minden héten egy nap vegetárinusok!