
Az uniós források visszaesése magával rántotta a hazai építőipart. A szektor teljesítménye márciusban a harmadával maradt el az egy évvel korábbitól. Az építőipari vállalkozások szerződésállománya negyedével kevesebb, mint tavaly ilyenkor.
Márciusban a magyar építőipar termelése 33,9 százalékkal csökkent éves összevetésben, így az első negyedévben összességében 27,6 százalékkal maradtel a tavalyi azonos időszaktól. Márciusban az épületek építése 18,8, az egyéb építményeké 52,4 százalékkal csökkent az egy évvel korábbihoz képest – közölte a KSH. Februárban az iparág visszaesése 19,2 százalékos volt az épületek építése 8,6 az egyéb építményeké 35,4 százalékkal csökkent.
A termelés visszaesését – ugyanúgy, mint az előző két hónapban – részben az uniós forrásból végzett munkák tavaly év végi befejeződése, részben a magas bázis okozta. A legnagyobb mértékben az út- és vasútépítő vállalkozások termelése hanyatlott – fűzte hozzá a KSH. Az építőipari vállalkozások március végi szerződésállománya 25 százalékkal elmaradt az egy évvel korábbitól. Ezen belül az épületek építésére szerződések 57,6 százalékkal meghaladta az egy évvel korábbit, az egyéb építményeké 46,1 százalékkal esett vissza.
Az első negyedévben az épületek építése ágazatban 3,3, az egyéb építmények építése ágazatban 1,8, a legnagyobb súlyú, speciális szaképítés ágazatban 2,7 százalékkal nőttek az árak az előző év azonos időszakához viszonyítva. Az egyes építményalcsoportokban az áremelkedés 2,0 és 3,4 százalék között szóródott. Az előző negyedévinél az építőipar árai 0,7 százalékkal magasabbak voltak.
Az építőipar rossz teljesítménye a vártnál kevesebb uniós forrásal és a szintén gyengén muzsikáló iparral együtt a teljes magyar gazdaságot visszahúzta. Az idei első negyedévben a bruttó hazai termék (GDP) mindössze 0,9 százalékkal nőtt éves összevetésben szemben az elemzők és a kormány által várt 1,7-2,5 százalékkal és az egy évvel korábbi 3,5 százalékos bővüléssel.