
Az egy évvel korábbihoz képest 3,5 százalékkal nőtt a GDP az első negyedévben, a növekedéshez a nettó export 3,0 százalékponttal járult hozzá.
Az első negyedévben a hazai GDP összesen (piaci beszerzési áron) 7 381,8 milliárd forint volt, 3,5 százalékkal több, mint 2014 első negyedévében – derül ki a KSH június 5-én közzétett részletes jelentéséből. (Az első becslésben valamivel lassabb, 3,4 százalékos ütem szerepelt.)
Honnan származik a hozzáadott érték?
Az ipar hozzáadott értéke 7,7, ezen belül a feldolgozóiparé 8,0 százalékkal nőtt az előző év azonos időszakához viszonyítva. A feldolgozóiparon belül a járműgyártás, illetve a hozzákapcsolódó beszállító ágazatok teljesítménye nőtt jelentősen. Az iparon belül a nem ipari jellegű tevékenységek növekedése is számottevő volt. Az építőipar teljesítménye 9,2 százalékkal emelkedett, a mezőgazdaságé azonban 12 százalékkal csökkent.
A szolgáltatások bruttó hozzáadott értéke együttesen 2,3 százalékkal, a kereskedelem, szálláshely-szolgáltatás és vendéglátás hozzáadott értéke 5,5 százalékkal emelkedett, a pénzügyi, biztosítási tevékenység hozzáadott értéke 1,3 százalékkal csökkent. Az utóbbi egyrészt a háztartások hitelállományának csökkenésével magyarázható, másrészt azzal, hogy a biztosítási tevékenység teljesítménye is csökkent, mivel a szerződésszámok szerény mértékű növekedése nem tudta ellensúlyozni a biztosítástechnikai tartalékok emelkedését.
A hozzáadott értékeket (folyó áron) az alábbi táblázat mutatja:

Forrás: KSH
A bruttó hazai termék 2015. I. negyedévi, 3,5 százalékos bővüléséhez az ipar 1,8, az építőipar 0,2, a szolgáltatások 1,3 százalékponttal járultak hozzá. A mezőgazdaság 0,3 százalékponttal csökkentette a GDP változását.
A felhasználási oldal
A beruházások volumene a nemzetgazdasági ágak többségében visszaesett; a nagyobb súlyúak közül egyedül a feldolgozóipar beruházási teljesítménye nem csökkent, lényegében stagnált. (A beruházásokra vonatkozó adat nem meglepetés: a volumen – éves szinten – 4,5 százalékos csökkenéséről a KSH május 28-i jelentésében már beszámolt.)
A háztartások tényleges fogyasztása 2,6 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit. A belföldi felhasználás az I. negyedévben összességében mindössze 0,6 százalékkal nőtt. A felhasználási oldalt tekintve a külkereskedelmi forgalom az igazi húzóerő, a nettó export 3 százalékpontos hozzájárulással oroszlánrészt vállalt a növekedésből.
A GDP felhasználási oldalának részletes adatai:

Forrás: KSH
Az NGM elégedett
Az első negyedéves GDP-adat a Nemzetgazdasági Minisztérium számításaival összhangban alakult, vagyis tartható a Konvergencia Programban vázolt idei 3,1 százalékos növekedési prognózis – olvasható az NGM közleményében.