
Ünnepélyes keretek között adták át csütörtökön a 250 000. Széchenyi Kártyát és az első 100 milliós Széchenyi Kártya igénylésért járó emlékkártyát a KAVOSZ Zrt. és a program fennállásának 15. jubileumi évében.
A hazai mikro- és kisvállalati ügyfélkör finanszírozási nehézségeinek megoldására Demján Sándor 2000-ben javasolta Orbán Viktor akkori miniszterelnöknek egy államilag támogatott kedvezményes feltételrendszerű, tárgyi biztosíték nélküli folyószámlahitel bevezetését. A kormány felkarolta a kisvállalkozások finanszírozásának újszerű megoldását és meghirdette a Széchenyi Kártya Programot. A program megvalósítására egyúttal felkérték a Magyar Kereskedelmi és Iparkamarát (MKIK) és a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetségét (VOSZ), mely szervezetek a program működtetésére és koordinálására létrehozták a KAVOSZ Zrt.-t.
A program keretében ezidáig összesen 1841 milliárd forint hitelösszeget helyeztek ki 258 ezer létrejött hitelszerződéshez kapcsolódóan. A hazai vállalkozások 343 ezer hiteligénylést nyújtottak be, ennek 84 százalékát vidéki, 16 százalékát budapesti vállalkozások.
A csütörtöki rendezvényen Orbán Viktor jelentette be, hogy a Széchenyi Kártya Program – egy kivétellel – valamennyi hiteltípusában 100 millió forintra emelkedik a felvehető maximális hitelkeret. A kormány az emelt összegű hitelügyletekre is biztosítja az eddigi mértékű kamat-és kezességi díjtámogatást. A kivétel az idén elindított, 50 millió forint feletti Széchenyi Kártya Folyószámlahitel, amelynél a kezességi díjtámogatás egyelőre nem kapcsolódik az emelt összegű hitelszerződésekhez.
A Széchenyi Kártya Program hat hiteltípusból áll, ezáltal a kis- és középvállalkozások mindennemű pénzügyi problémájára megoldást tud kínálni. Jelenleg havonta átlag 17 milliárd forint hitel kerül kihelyezésre, hetente 300 hitelszerződés jön létre, óránként 100 millió forint összegű hitelhez segítik a vállalkozásokat – olvasható a KAVOSZ közleményében.
Az eseményen jelen volt Matolcsy György, az MNB Elnöke, Seszták Miklós nemzeti fejlesztési miniszter, Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter, a Földművelésügyi Minisztérium államtitkára, valamint a vállalkozók hitelhez jutását készfizető kezességvállalással segítő garantőr intézmények több vezető is.
Krisán László: van okunk büszkének lenni
A KAVOSZ Zrt. vezérigazgatója mindenkinek köszönetet mondott, aki az elmúlt 15 év sikertörténetének részese volt. A Széchenyi Kártya a kisvállalkozói hitelezés mintája – emelte ki Krisán László, aki azzal fejezte be: nem egészen 5 perces beszéde alatt 11 millió forintnyi új hitelt helyeztek ki a Széchenyi-kártya tulajdonosoknál.
Dávid Ferenc: a tisztességes vállalkozó személyigazolványa
A Széchenyi-kártya a tisztességes vállalkozó „személyi igazolványa” – mondta a VOSZ főtitkára. A kártyát ugyanis csak az kapja meg, aki kiveszi részét a közteherviselésből, befizeti az adókat és a járulékokat.
Parragh László: a kulcsszó az együttműködés
Az MKIK elnöke beszédében megjegyezte: a Széchenyi Kártya Program keretében 15 év alatt kihelyezett hitelek összege nagyjából akkora, mint amennyit a jegybank növekedési hitelprogramjában felvettek a vállalkozások. Az elnök szerint – aki szintén az együttműködés jelentőségét hangsúlyozta – az összérték még az idén meg fogja haladni a 2000 milliárd forintot.
Orbán Viktor: a 2002 és 2010 közötti időszak túlélése a KAVOSZ nagy győzelme
„Az öndicséret olyan fontos, hogy nem bízzuk másra” – tréfálkozott a miniszterelnök, de gyorsan hozzátette: „most nem magunkat jöttünk dicsérni, hanem az eszmét, amely összehozott bennünket”. A kormányfő felidézte 2011-et, amikor a 150 000. kártya kibocsátását ünnepelték egy hasonló eseményen. „Akkor még más szelek fújtak”, emlékeztetett az akkori „csatákra”, amelyeket az „unortodox” magyar gazdaságpolitikai modell védelmében kellett megvívnia a kormánynak.
Az unortodoxia, a járt út elhagyásának megnyilvánulása volt azonban már a Széchenyi Kártya Program elindítása is – mondta a miniszterelnök. 2002 után aztán „mindent üldöztek, ami Széchenyi nevével kezdődött”, ami alól a program sem jelentett kivételt. A 2002 és 2010 között eltelt 8 év „túlélése” ezért a KAVOSZ nagy győzelme – emelte ki Orbán Viktor.
A miniszterelnök felidézte: a múlt század 90-es éveinek közepén még sokan úgy vélték, hogy a munkaalapú kommunista gazdaságból a tőkealapú gazdaság korszakának kihagyásával is el lehet jutni a tudásalapú gazdaságba. Már azonban kiderült, hogy a vállalkozások feltőkésítése elengedhetetlen, nem lehet az A pontból a C pontba ugrani. A GDP több mint felét és az export mintegy 30 százalékát adó, összesen 2 millió főt foglalkoztató hazai kkv-k hitelezése nem piaci, hanem nemzeti stratégiai kérdés – hangsúlyozta Orbán Viktor, hozzátéve: a Széchenyi Kártya Program ennek a stratégiának az egyik fontos pillére.