Kizárólag a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) feladata lett az állami és igazságügyi követelések végrehajtása, az ezzel kapcsolatos, a törvényszéki végrehajtással összefüggő egyes törvények módosításáról szóló törvényjavaslatot kedden tárgyalta az Országgyűlés.

Vitányi István (Fidesz) elmondta, a törvényjavaslat a jogrendszer koherenciájának biztosítása mellett új jogintézményként vezeti be a végrehajtási eljárást megelőző hatósági átvezetést, valamint a behajthatatlan követelések adóhatósági nyilvántartását segíti elő.

Emlékeztetett arra, hogy a NAV 2018. január 1-jétől általános közigazgatási végrehajtó szervként működik, azaz feladata az adótartozások, az adók módjára behajtható köztartozások és egyéb köztartozások behajtása. Hozzátette: szintén a NAV látja el a törvényszéki végrehajtási feladatokat 2019. január 1-jétől; a folyamatban lévő ügyeket is átkerülnek hozzá 2020-tól, így a törvényszéki végrehajtói jogállás megszűnik.

Közölte, pontosítják a vagyonelkobzás, a büntetőeljárásban elrendelt zár alá vétel szabályait. A NAV-nak átadott ügyekről közölte, 2019. december 31-én folyamatban lévő ügyekben szünetel a végrehajtás az ügy adóhatósághoz történő beérkezésétől számított 30 napig.

Beszámolt arról is, hogy ha a végrehajtás kizárólag adótartozás behajtására irányul és az adós meghal, akkor az eljárás az adós halálával megszűnik. Az elektronikus árverésekkor az adós által át nem vett, illetve az árverési vevő által megvásárolt ingóságok esetében a törvényjavaslat lehetővé teszi megsemmisítés helyett azok karitatív célú felhasználást – ismertette.

Varga-Damm Andrea (Jobbik) arra hívta fel a figyelmet, hogy az Európai Bizottság javaslatára módosítja az előterjesztés a büntető törvénykönyvben (Btk.) a tiltott piacbefolyásolás tényállását, mert az az EB megítélése szerint nem teljes körűen tartalmazta a vonatkozó uniós irányelv rendelkezéseit.

Vejkey Imre (KDNP) értékelése szerint a Fidesz-KDNP az elmúlt években fokozatosan szigorította a végrehajtói munkavégzés feltételeit. A mostani javaslat célja, hogy a követelések behajtása a jövőben ne a végrehajtók, hanem a NAV feladatkörébe tartozzon. Elmondta, a piaci visszaélésekről szóló uniós irányelvnek történő teljes megfelelés érdekében módosítják a Btk.-t., illetve az Alkotmánybíróság határozata miatt pontosítják a megismételt bírósági eljárásban felmerülő bűnügyi költségek szabályozását a terhelt mentesítésével.

(Forrás: MTI)