Home Világ Egymilliárd eurós uniós befektetés a külső határrégiók javára

Egymilliárd eurós uniós befektetés a külső határrégiók javára

0
Egymilliárd eurós uniós befektetés a külső határrégiók javára

Az Európai Bizottság összesen 1 milliárd euró értékben fogadott el olyan határokon átnyúló együttműködési programokat, amelyek az unió külső határainak két oldalán fekvő régiók társadalmi és gazdasági fejlesztését célozzák.

„A határokon átnyúló együttműködés kulcsszerepet játszik az újabb választóvonalak kialakulásának megakadályozásában. A most elfogadott források elősegítik a szomszédos határrégiók integráltabb és fenntarthatóbb regionális fejlesztését, valamint az EU külső határai mentén megvalósuló harmonikusabb területi együttműködést” – mondta Johannes Hahn, az európai szomszédságpolitikáért és a csatlakozási tárgyalásokért felelős biztos.

„Igazán örvendek, hogy az Európai Regionális Fejlesztési Alap hozzájárulhat ahhoz, hogy az EU és szomszédai közelebb kerüljenek egymáshoz. A határokon átnyúló együttműködési programok konkrét példáját jelentik az unió arra irányuló munkájának, hogy segítséget nyújtson a polgároknak a közös kihívások kezelésében, és így tényleges szolidaritást teremtsen, ugyanakkor javítsa a helyi gazdaságok versenyképességét” – jelentette ki Corina Crețu, a regionális politikáért felelős biztos.

A támogatás azon projekteket részesíti majd előnyben, amelyek elősegítik az unió külső határai mentén megvalósuló fenntartható fejlődést, és így csökkentik az életszínvonalbeli különbségeket, illetve kezelik a határokon átnyúló, mégis közös kihívásokat. Az egyes programokban részt vevő országok programszinten legfeljebb négy prioritást jelöltek meg. Ezek közé tartozott például a kkv-fejlesztés, a kultúra, a környezetvédelem és az éghajlatváltozás, a szegénység elleni küzdelem, az oktatás és a kutatás, az energia, az akadálymentesség és a határigazgatás.

Az új csomag keretében finanszírozott projektek a következő 27 országra terjednek ki: a keleti határ mentén Örményország, Grúzia, Moldovai Köztársaság, Ukrajna és Oroszország; Egyiptom, Izrael, Jordánia, Libanon, Palesztina, Tunézia; egyes uniós tagállamok (Bulgária, Ciprus, Észtország, Finnország, Franciaország, Görögország, Olaszország, Lettország, Litvánia, Málta, Lengyelország, Portugália, Románia, Svédország), valamint Norvégia és Törökország.

A forrásokat az Unió az Európai Regionális Fejlesztési Alapból (ERFA), illetve az Európai Szomszédsági Támogatási Eszközből (ENI) biztosítja. A partnerországok és az EU közötti finanszírozási megállapodások 2016 végére készülnek el. A vissza nem térítendő támogatások odaítélése pályázati felhívás útján történik, a felhívások közzététele 2016 folyamán vagy 2017 elején várható.

Egy példa

A Románia és Ukrajna összefogásával indított, 3,8 millió eurós „Clean river” projektnek köszönhetően az Európai Szomszédsági Támogatási Eszköz keretében megvalósított, határokon átnyúló együttműködés megerősíti majd az együttműködést az ember által okozott katasztrófák megelőzése terén, ezáltal elősegítve a Duna-medence ökológiai értékének megőrzését.