
Az újépítésű lakások piacán egyre kedvezőbb kilátások nyílnak meg azok számára, akik tetőtérben gondolkodnak – írják az Ingatlannet.hu szakértői.
Az Ingatlannet.hu szakértőinek véleménye szerint az üres telkek eltűnésével a következő években bővülhet az emeletráépítések száma, és egyre több, rossz állapotban lévő bérház helyét fogják átvenni a luxuslakások. Jelenleg a kínálatban szereplő ingatlanok mindössze 1–1,5 százaléka tetőtér-beépítéses, ezek elsősorban Budapesten találnak vevőre.
Keresettek a felújítás előtt álló lakások is
Az ingatlanpiacon már nemcsak azok a lakások örvendenek nagy népszerűségnek, melyek szép állapotban várják új tulajdonosaikat, hanem a felújításra váró társaik is. Az alacsonyabb árkategóriába tartozó ingatlanok iránt egyre többen érdeklődnek, az utóbbi nyolc hónapban ezeket a lakásokat 29 százalékkal, a házakat pedig 43 százalékkal több vevőjelölt kereste a tavalyi év azonos időszakához viszonyítva. A háttérben meghúzódó legfőbb ok, hogy ebben az esetben nagyobb a mozgástér az alkura, illetve a vásárlók a saját elképzeléseiknek megfelelően alakíthatják ki új otthonukat.
Leggyakrabban a nyílászárók és a burkolatok kerülnek cserére, de a hőszigetelés, valamint a tetőszerkezet javítása is szerepelhet a teendők listáján. A kulcsrakész lakások országos szinten meghaladják a 400 ezer forintos átlagos négyzetméterenkénti árat, míg a reparálás előtt állók esetén 331 ezer forint/m2 átlagárakkal számolhatnak az érdeklődők. A házak szegmensében ennél élesebbek – mintegy 50 százalékosak – az eltérések, az állapot függvényében 91 ezer forint/m2, illetve 173 ezer forint/m2 az átlagos kínálati ár.
Ahány város, annyi tendencia
A hírek alapján az ingatlanpiacon idén a nagy vágtát hátrahagyva egy sokkal mérsékeltebb tendencia jellemző. A központi szerepet betöltő nagyvárosokban a lakások még mindig népszerűek, a kereslet mértékét jól tükrözik az árváltozások.
A téglalakások átlagárainak változása egyes nagyvárosokban
2017 január és július között
A téglalakások Győrben már elérték a csúcsértéket, így idén enyhe csökkenést mutattak az átlagárak. Tatabányán, Kecskeméten, illetve Győrben lassan kúsznak felfelé a hirdetési árak, Nyíregyházán, Szekszárdon pedig a jelek szerint most indul be igazán a piac.
A panelek szegmensében fokozott bővülés érvényesül, ezen belül Szekszárdon kiugró, 35 százalékos drágulás mutatkozott az év első hét hónapjában.
A panellakások átlagárainak változása egyes nagyvárosokban
2017 január és július között
Nem csak az eladó, a kiadó ingatlanoknál is évről évre felmerülő kérdés a drágulás üteme. Az albérletárak Szekszárdon, Győrben, illetve Miskolcon már csökkenni kezdtek – ami azt jelenti, hogy az érdeklődők nem tudták megfizetni a magas árakat –, ezzel párhuzamosan Pécsen és Tatabányán tapasztalható 13–18 százalékos emelkedés szerint új lendületet vett a szegmens.
Az albérletek átlagárainak változása az ország egyes nagyvárosaiban
2017 január és július között
Fontolja meg, merre néz lakást
A lakáspiac jelenlegi árszínvonala alapján egyáltalán nem mindegy, hol keresgélnek az érdeklődők. Budapest kivételes helyzete örökérvényű, melyet – ebben a tekintetben – a Debrecenben, Kecskeméten, és Győrben meghirdetett lakások követnek. A felsorolt területeken a téglalakások 330–340 ezer forint/m2, a panelépítésű társaik pedig 260–270 ezer forint/m2 között érhetőek el. Közepes árszintet képviselnek Szegeden, valamint Pécsen eladó társaik, Szekszárd, Tatabánya pedig az olcsó kategóriába sorolható.
Átlagos lakásárak Budapesten és egyes vidéki nagyvárosokban
(forint/m2, 2017 júliusi adatok alapján)
Ősszel sem esik vissza a piac
A következő hónapokban a szegmensre jellemző szezonalitásnak megfelelően a piaci szereplők aktivitása várható, ami az árszintben is tükröződhet. A kereslet egyébként töretlen az újlakások iránt, az elemzők véleménye szerint viszont egyes projektek mégsem fognak elkészülni a munkaerőhiányból adódóan.