Az Európai Bizottság javaslatot tett a harmadik országbeli állampolgárokra vonatkozó bűnügyi információk Unión belüli cseréjének megkönnyítésére, ami az Európai Bűnügyi Nyilvántartási Információs Rendszer (ECRIS) továbbfejlesztése révén valósul meg.

Věra Jourová, a jogérvényesülésért, a fogyasztópolitikáért és a nemek közötti esélyegyenlőségért felelős biztos így nyilatkozott: „A novemberi párizsi merényletek egyértelművé tették, hogy megalapozottabb és zavartalan igazságügyi együttműködésre van szükség, amely az unió egészére kiterjed. Az ECRIS a határokon átnyúló bűnözés elleni küzdelem fontos eszköze, mivel a tagállamok számára lehetővé teszi az EU bármely tagállamában korábban hozott büntető ítéletekkel kapcsolatos információcserét. Javaslatunk ezen eszköz továbbfejlesztéséről szól, ami megkönnyíti a harmadik országok állampolgáraira vonatkozó ítéletek hozzáférhetőségét. A bíróság, az ügyészség és a rendőrség alkalmasabbá válik az uniós szintű együttműködésre, és ez garantálni fogja valamennyi polgár biztonságát az egész unióban. A rendszerbe bekerülnek a harmadik országbeli állampolgárok ujjnyomatai is, így lehetővé válik a hamis személyazonosság használatának eredményes kezelése.”

A 2012-ben létrehozott ECRIS lehetővé teszi a nemzeti igazságügyi hatóságok számára, hogy bírósági eljárások lefolytatásához vagy más célból – például bűnügyi nyomozásokhoz – információhoz jussanak a többi tagállamban hozott, büntetőjogi felelősséget megállapító ítéletekről. Ennek köszönhetően a nemzeti hatóságok között gyors és hatékony információcsere valósulhat meg, ami hozzájárul a határokon átnyúló bűnözés és terrorizmus megelőzéséhez és leküzdéséhez. A tagállamok jelenleg éves szinten mintegy 288 ezer, az EU-ban korábban hozott büntető ítéletre vonatkozó kérelmet küldenek az ECRIS-en keresztül.

A bizottság az európai biztonsági stratégia részeként az új és folyamatosan változó fenyegetésekhez való alkalmazkodásra törekszik azáltal, hogy az ECRIS keretében könnyen hozzáférhetővé teszi az unióban elítélt harmadik országbeli állampolgárokra vonatkozó büntető ítéleteket. Ez biztosítja, hogy a bűnügyi nyilvántartási információk cseréje hatékony legyen, valamint egyaránt kiterjedjen az uniós polgárokra és a harmadik országok állampolgáraira vonatkozó adatokra, ami az Európai Bizottság közleménye szerint az alábbi előnyökkel jár:

  • Nagyobb fokú biztonság az unió valamennyi polgára számára: A nemzeti hatóságok közötti hatékonyabb információcsere elősegíti a bűnözés és a terrorista tevékenységek eredményesebb és gyorsabb kezelését, aminek köszönhetően unió-szerte erősödik a polgárok biztonsága.
  • Fokozott és hatékonyabb igazságügyi együttműködés: A harmadik országbeli állampolgárok bűnügyi előéletére vonatkozó keresések egyszerűsítése arra ösztönzi a tagállami hatóságokat, hogy nagyobb mértékben használják ki az ECRIS-t.
  • Kevesebb költség, nagyobb hatékonyság: Annak köszönhetően, hogy a harmadik országbeli állampolgárok bűnügyi előéletére vonatkozó információkat tartalmazó indexet beillesztik az ECRIS rendszerébe, az ilyen személyekkel kapcsolatos bűnügyi nyilvántartási adatokat kereső tagállamoknak már nem kell információkérési megkeresést küldeniük az összes többi tagállam számára. Ez csökkenti a nemzeti hatóságokra háruló költségeket és adminisztratív terheket. A harmadik országbeli állampolgárok szintén könnyebben tudják majd bizonyítani büntetlen előéletüket (például munkavállalás céljából).
  • Megbízhatóbb azonosítás az ujjnyomatadatok megosztása révén: A harmadik országbeli állampolgárok helyes azonosítása kapcsán esetlegesen felmerülő nehézségek, valamint a hamis személyazonosság használatának kezelése céljából az ujjnyomatadatok is bekerülnek az egymással megosztott bűnügyi nyilvántartási információk közé.