A Széchenyi 2020 Vidékfejlesztési Programjának keretében megjelent az „Agrár-erdészeti rendszerek létrehozása” című (VP5-8.2.1-16) felhívás.

A felhívás keretében az alábbi tevékenységek támogathatóak:

  • szántóföldi kultúrával kombinált agrár-erdészeti rendszer újonnan történő létrehozása;
  • gyepgazdálkodással kombinált fás legelő vagy fás kaszáló újonnan történő létrehozása gyep- és fatelepítésével, illetve meglévő gyep esetében fatelepítéssel;
  • mezővédő fásítás létrehozása fasor vagy facsoport telepítésével.

Támogatási kérelmet magánjogi földhasználók, valamint települési önkormányzatok és társulásaik mint jogszerű földhasználók nyújthatnak be 2017. január 16. és 2019. január 16. között.

A tervezett keretösszeg 1,26 milliárd forint; a forrást az Európai Mezőgazdasági Vidékfejlesztési Alap és Magyarország költségvetése társfinanszírozásban biztosítja. A kormány arra számít, hogy 100 kérelem nyer majd támogatást.

Miért van szükség a programra?

A nagy táblás mezőgazdasági művelési rendszerek esetében a mezővédő fásítás és a szántóföldi kultúrával kombinált agrár-erdészeti rendszerek jelentős szerepet töltenek be a mikroklíma megőrzésében, a deflációs hatások csökkentésében, így a talajvédelemben. Fontos élőhelyek, amelyek hozzájárulnak a biológiai növényvédelemhez. A mezővédő fásítások ökológiai folyosóként a felaprózódott élőhelyek összeköttetéseit biztosítják. A fásítások területén jellemzően nem történik a mezőgazdasági kultúrák esetében megszokott vegyszerezés, ami így csökkenti a peszticid-terhelést. A mezővédő fásítás fásszárú növényeiben, illetve talajában a szénraktározás az erdőkéhez hasonlóan magas.

A gyepgazdálkodással kombinált agrár-erdészeti rendszerek esetében az extenzív állattartás hagyományainak életben tartása és a tájkép megőrzése kiemelten fontos. A kaszált, legeltetett gyepek nagyon sok védett, csak a Kárpát-medencében előforduló faj élőhelyéül szolgálnak, így hazánk elhelyezkedéséből fakadóan ezek megőrzésében is fontos szerepet játszanak.

Valamennyi agrár-erdészeti rendszer jelentős mértékben növeli a faji, populáció szintű és a tájképi diverzitást – olvasható a felhívásban.