
Amióta az okostelefonunk egyszerre a fényképezőgépünk, a fényképalbumunk, a pénztárcánk, a levelező- és chat-segédünk, valamint a navigációs eszközünk is, minden szegletét „belakjuk”. Épp ezért egy készülékváltás sok fejtöréssel és logisztikával tud járni, főleg akkor, hogyha a csere egy androidos és iOS-készülék között zajlik. Útmutatónkban most sorra vesszük, hogy milyen módon érdemes az átállást intézni ahhoz, hogy a Google ökoszisztémájáról való áttérés a lehető leggördülékenyebben menjen.
Mik a leggyakoribb mobilos oprendszerek?
iOS: ez az Apple által készített rendszer, amelyet az iPhone készülékek (és egy módosított változatát az iPad tabletek) használnak.
Android: a Google operációs rendszerét nagyon sok márka használja a Samsungtól a Xiaomin át a Nokiáig, és természetesen a Google saját Pixel mobiljai is ezt futtatják. Érdemes tudni, hogy az egyes gyártók időnként saját felhasználói felülettel turbózzák fel az alap Androidot, de ettől még a rendszerre írt alkalmazások minden androidos mobilon egyaránt futtathatók.
HMS: a Huawei néhány éve vezette be saját mobilos rendszerét a saját telefonjain. Ez alapvetően szintén Androidra épül, de saját alkalmazásbolttal rendelkezik, a Google appokat pedig (például a Térképet vagy a Gmailt) külön alkalmazás segítségével lehet futtatni.
- Készíts biztonsági másolatot!
Ahogyan az összes készülékcsere alkalmával, úgy egy Androidról iOS-re, vagy bármilyen más rendszerről újra való átállás során is az első és legfontosabb, hogy az adataidról legyen biztonsági másolat. Tehát mielőtt a korábbi telefonod tartalmát teljesen letörölnéd, mindenképpen szánj időt rá, hogy a legfontosabb fájlokat – legyen szó az emlékeidet őrző képekről, videókról vagy a munkádhoz szükséges appokról -, mentsd le adatkábellel a számítógépedre, illetve szinkronizáld egy neked szimpatikus felhő alapú szolgáltatással. Ilyen lehet például a Google One – ahol egy csekély összeg ellenében akár 100 GB tárhelyet is kapsz -, de a galériádat akár a népszerű Dropboxszal vagy One Drive-val is párosíthatod.
- Használj hivatalos appot az adatok átviteléhez!
Elkészítetted a biztonsági másolatot? Akkor jöhet is a mobilcserével járó teendők oroszlánrésze, az adatok egyik telefonról a másikra való átmozgatása. Amikor Android telefonról költözöl egy iPhone-ra, a legegyszerűbb mód, ha korábbi készülékedre letöltöd a Move to iOS alkalmazást – ezt könnyedén megteheted a Play Store-on keresztül. Ilyen módon csak meg kell nyitnod az appot, majd követni a felugró utasításokat, és a szoftver át is viszi az új telefonodra az összes névjegyedet, üzenettörténetedet, fényképedet, videódat, webes könyvjelződet, levelezési fiókodat, és így tovább.
Amennyiben ezzel a módszerrel mégis gondok akadnának, a második legjárhatóbb út, hogyha a biztonsági másolatot a Google Drive-ba készíted el. Így ugyanis, ha telepíted az iPhone-ra a Drive-ot, azon keresztül is le tudod hívni a szükséges dokumentumokat.
Ha mindezt visszafelé végzed el, tehát iPhone-ról váltasz Android alapú készülékre, a legegyszerűbb az Apple App Store-ból letölteni a Switch To Android nevű alkalmazást, amely a Google saját fejlesztése, és könnyedén végigvezet az adatok másolásának folyamatán.
- Ismerkedj meg az Apple kezelőfelületével!
Ha iPhone-ra költözöl, az átköltözés után már „csak” annyi a dolgod, hogy közelebbről is megismerd az iOS kezelőfelületét és az egyedi Apple alkalmazásokat. Amivel célszerű már jó előre megbarátkozni fejben is, hogy az iPhone:
- nem rendelkezik alkalmazásfiókkal vagy alkalmazástálcával. Az összes app a kezdőképernyőn jelenik meg, amiket ha szeretnél, mappákba rendezhetsz.
- kezelőfelülete sokkal kevésbé személyre szabható – nincs egyedi csengőhang, téma stb., de mindezért cserébe egy kifejezetten egyértelmű és felhasználóbarát platformot kapsz.
- értesítései megjelennek a zárolási képernyőn. Régebbi típusoknál az üzenetek tartalmának egy kis szeletét feloldás nélkül is el lehet olvasni, míg az újabb modelleknél is elérhető ez a funkció, de csak a Face ID-s (arcfelismerős) feloldás után.
- beállításai másképp, több különböző kategóriában vannak rendezve, mint egy androidos telefonon.
Ez azonban csak néhány kulcsfontosságú különbség az Android és az iOS felülete között. Igaz, hogy az átálláskor előfordulhatnak nehézségek, de a felület annyira intuitív és könnyen navigálható, hogy amint sikerül leküzdeni a megszokásokat, biztosan imádni fogod.
Ugyanígy érdemes kipróbálni az Apple saját alkalmazásait, mint a Safari, iTunes, Apple TV, Apple Maps, stb. Ha mindezek után mégis úgy érzed, hogy hiányzik a jó öreg Google, akkor sincs gond, ugyanis szolgáltatásai iOS-en is elérhetőek. Működésükben felfigyelhetsz apró eltérésekre, de ezek mértéke egyáltalán nem hangsúlyos.
+1 Már csak egy Apple ID és köszöntünk az iOS világában!
Adatok lementve, áttelepítve, iPhone kipróbálva? Itt az ideje, hogy létrehozd az első Apple ID-et, ami egyszerre felelős az összes telefonos tevékenységed működéséért. Néhány egyszerű kattintás alatt kész is lesz a profil, de figyelem: ha már van iPad-ed vagy évek óta MacBook-ot használsz, akkor nem lesz szükséged új felhasználói fiókra, csak jelentkezz be a meglévőbe a telefonodon is és már köszöntünk is az iOS világában!