A KSH adatai szerint a január-februári időszakban a nettó átlagkeresetek 7,5 százalékkal nőttek az egy évvel korábbihoz képest. A jövedelmeket elsősorban a minimálbér emelése húzta magával.

Az idei első két hónapban a bruttó átlagkeresetek 5,9 százalékkal haladták meg az egy évvel korábbit. A növekedésre a minimálbér és a garantált bérminimum 5,7 százalékos emelése, a fegyveres testületek illetményemelése és a szociális területen dolgozók részére kifizetett kiegészítő pótlék volt jelentős hatással. A nettó keresetek, ennél nagyobb mértékben, 7,5 százalékkal nőttek éves összevetésben, köszönhetően annak, hogy a személyi jövedelemadó mértéke egy százalékponttal csökkent. A fizetések vásárlóereje a 0,6 százalékos infláció miatt 6,9 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit – számolt be a KSH.

A teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete – a legalább öt főt foglalkoztató vállalkozásoknál, a költségvetési intézményeknél és a megfigyelt nonprofit szervezeteknél – így január-februárban 248 800 forint volt, míg a közfoglalkoztatottak nélkül az átlag 262 200 forintra jön ki. Ebből a családi adókedvezményre nem jogosultak átlagosan 165 500 forintot vihettek haza (közfoglalkoztatottak nélkül 174 400 forint volt az átlag), míg a kedvezményt is figyelembe véve a nettó átlagkereset 172 600 forint volt. A legmagasabb bruttó átlagkereset az információ és kommunikáció gazdasági ágban volt (489 800 forint), míg a legalacsonyabb a humán-egészségügyi, szociális ellátás területén 149 800 forint.