Több mint 1 milliárd euró értékű magyarországi fejlesztést mutatnak be Cannes-ban, a világ első számú ingatlanszakmai kiállításán, a MIPIM-en – mondta az Ingatlanfejlesztői Kerekasztal Egyesület (IFK) elnöke.

Takács Ernő hozzátette, 80 ország 2400 kiállítója lesz jelen a rendezvényen, amelyre több mint 20 ezer szakmai látogatót várnak.

Ismertetése szerint az IFK, a Nemzeti Befektetési Ügynökség (HIPA), a Nemzeti Ipari Park Üzemeltető és Fejlesztő (NIPÜF) Zrt., valamint a Liget Budapest Projekt kiemelt támogatásával jön létre a Magyarország-Budapest Stand Cannes-ban. A standon több millió négyzetméternyi ingatlanfejlesztést mutatnak be az ipari, a logisztikai, az iroda, a szálloda szektorból, továbbá közösségi és kormányzati beruházásokat. A szakmai támogató a világ vezető ingatlan-tanácsadó vállalata, a CBRE. A piac meghatározó ingatlanfejlesztői – az ATENOR, a GLP, a GTC, a HelloParks (a Futureal-csoport tagja), az InfoGroup és a Wing – a legfrissebb, folyamatban lévő környezettudatos és fenntartható fejlesztéseikkel vesznek részt a nemzetközi seregszemlén. Bemutatkozik Debrecen és Szeged is.

A több évtizedes múltú kiállításon a magyarországi fejlesztési irányok és lehetőségek sikeres bemutatása évről évre kiemelt fontosságú a működőtőke-beáramlás szempontjából. A standon bemutatott kormányzati fejlesztések és magánberuházások új befektetők érdeklődését kelthetik fel, erősítik Magyarország pozícióját a befektetésekért folyó globális versenyben.

Lonkai Gabriella, a NIPÜF Zrt. üzletfejlesztési és kormányzati kapcsolatokért felelős igazgatója arról beszélt, hogy az ipari ingatlanfejlesztés a „sláger szektor”, ezért is fontos Magyarország megjelenése és a fejlesztési irányok bemutatása a MIPIM-en. Köves Béla vezérigazgató ismertette, a NIPÜF 2016-ban állami vállalatként vetette meg a lábát a piaci szereplők között az ipari ingatlanok fejlesztési piacán, ahol INPARK márkanév alatt lett ismert. Az ipari ingatlanfejlesztő cégcsoport Magyarország 17 városában, csaknem 900 hektáron van jelen, ezzel a magyarországi piac legnagyobb fejlesztési telekportfólióját mondhatja magáénak. A cégcsoport legdinamikusabb éve 2022 volt, öt helyszínen, csaknem 80 000 négyzetméter csarnokot adott át, melyek többek között az Airbus Helicopters és a Honeywell számára épültek. A korábbi években átadott számos ipari ingatlan közül az INPARK hatvani csarnokában működik a Robert Bosch legnagyobb regionális disztribúciós központja.

Gyorgyevics Benedek, a Liget Budapest Projekt megvalósításáért felelős Városliget Zrt. vezérigazgatója fontosnak nevezte, hogy az egész Liget projekt és az annak keretében megújuló turisztikai, kulturális attrakciók ott legyenek a privát ingatlanfejlesztőkkel közösen a világ legjelentősebb ingatlanfejlesztői kiállításán. Óriási felelősség megmutatni, hogy „mit is gondol egy ország saját magáról, mit gondol a saját kultúrájáról, milyen színvonalú épületeket tud létrehozni” – fogalmazott.

Emlékeztetett arra, hogy a MIPIM fődíját tavaly a Magyar Zene Háza nyerte el. Mindez a közpénz jó felhasználását is jelzi – mutatott rá, hozzátéve, hogy 2022 márciusi megnyitása óta az épületbe már több mint 993 ezren látogattak el. A 2011-ben indult városfejlesztési program keretében elkészült egyebek mellett a Néprajzi Múzeum, megújult a Szépművészeti Múzeum, a komáromi Csillagerőd, a Millennium Háza és maga a Liget is. Az elmúlt két évben csaknem ötmillió látogató vette birtokba a felújított, modernizált intézményeket, az újonnan emelt épületeket, valamint a megújult parkrészeket. A folytatásban a Magyar Innováció Háza, a Városligeti Színház és az Új Nemzeti Galéria felépítésével teljeskörűen megvalósul a Liget Budapest programja – hangsúlyozta a vezérigazgató.

Joó István, a HIPA vezérigazgatója arról számolt be, hogy töretlen a külföldi befektetők bizalma a magyar gazdaság iránt, amit a magyarországi befektetésösztönzés történetében rekordnak számító tavalyi 6,5 milliárd euró beruházási volumen is alátámaszt. Az idén még erősebb évre számítanak. A tőkeberuházások 48 százaléka keletről, míg 42 százaléka nyugatról érkezett, a magyar vállalatok által indított beruházások a volumen 10 százalékát tették ki.

Takács Ernő ismertette: tavaly az ingatlanbefektetési volumen a koronavírus-járvány alatti szintre esett vissza, ám a CBRE előrejelzése szerint az idén újra meghaladhatja az 1 milliárd eurót. A járvány után megindult látványos bővülési trendet megakasztotta az ukrajnai háború, az energiakrízis, a világszerte megugró infláció, a recessziós félelmek erősödése és a monetáris szigorítások. Az egyes szegmensek teljesítménye azonban nagyon eltérő volt, a logisztika és az irodapiac kifejezetten jól teljesített, és a hotelpiacon is nagy változások várhatók, így nem véletlen, hogy erre a három területre fókuszálnak a kiállításon. Van elég szabad tőke, de a befektetők még kivárnak. Az év végére várható kamatcsökkenés a világban újabb költekezést, a piac felpörgését hozhatja, a magyar piacon pedig továbbra is jelentős a növekedési potenciál.

Rámutatott, az építőipari költségek emelkedése és a szállítási láncok további problémái ellenére nagyon jól teljesített az irodapiac, 300 ezer négyzetmétert adtak át tavaly, és ezzel a kereslet is lépés tartott. Az ipari, logisztikai piac évek óta nem látott ütemben bővül, 400 ezer négyzetméter körül volt a budapesti kínálatnövekedés 2022-ben, a kereslet pedig meghaladta az 500 ezret.

(Forrás: MTI, fotó: Lakatos Péter)