Többek között Tihanyi Lajos, Mednyánszky László, Ferenczy Károly és Vaszary János festményeit, valamint a József Attila Altatóját ihlető „kis Balázs” gyermekkori ágyát, összesen 223 tételt vonultat fel a Kieselbach Galéria 65. aukciója június 14-én Budapesten.

Az árverés egyik kiemelkedő darabja Tihanyi Lajos 1909-ben készült, Csendélet cserepes virággal, kancsóval és citromokkal című képe. A Magyar Vadak és a Nyolcak grandiózus tárlatain is kiállított olajfestmény az egyik legfontosabb magyar fauve csendélet. Az egykor Török István újlipótvárosi gyűjteményét gazdagító alkotást 100 millió forintos kikiáltási áron bocsátják árverésre – mondta el Kieselbach Tamás, a galéria tulajdonosa.

Mednyánszky László hatalmas életművet hagyott maga után, a most árverezett, Hadifoglyok karácsonya című festménye azonban ebből is kiemelkedik – hangsúlyozta a galériavezető, hozzátéve: a mű drámai ereje csak Mednyánszky legfontosabb első világháborús festményeihez mérhető.

Kieselbach Tamás elmondása szerint Ferenczy Károly 1900-ban festett, impresszionista hangulatú tájképe, A nagybányai Kereszt-hegy a magyar festészet több mint egy tucatszor kiállított remekműve. A kép fordulatos történetében szinte visszatükröződik az egész 20. század: volt egy dúsgazdag írószergyáros, Schuler Gusztáv tulajdona, a Tanácsköztársaság idején rekvirálták, aztán egy Kossuth-díjas sebészprofesszorhoz, Molnár Bélához, majd az ő hagyatékából egy újlipótvárosi kóser mészároshoz, Kövesi Istvánhoz, végül pedig a Kogart gyűjteményébe került.

A rejtőzködő gyűjtők közé tartozott Kútásó Miksa, az „Ecseri piac királya”, akinek hagyatékából egy tucatnyi mű érkezett az aukcióra. Ezek sorából kiemelkedik Richard Brakenburgh életképe, Franz Alt moszkvai látképe, valamint az egész aukció egyik legjelentősebb nemzetközi darabja, Augustin-Théodule Ribot Cserépedények című, az 1860-as évek elején készült csendélete – közölte Kieselbach Tamás.

A Kieselbach Galéria nem foglalkozik bútorokkal, a mostani aukció azonban ebből a szempontból kivétel lesz: az érdeklődők licitálhatnak a gödöllői Gellér család otthonának eredeti állapotú berendezésére is. A magyar népi motívumkincset megidéző, negyven darabos bútoregyüttes különlegessége az a gyermekágy, melynek tulajdonosa, Gellér Balázs csecsemőkorában „kis Balázsként” József Attila Altató című versét ihlette.

A galéria Magyarországon először árverez el digitális műalkotást, azaz NFT technológiával a blokkláncon védett képet. Weiler Péter Kádár János segít apámnak beprogramozni az új színes tévénket című munkája fizikai formában és animációs NFT-ként egy tételként kerül licitre.

Az árverés anyagát bemutató kiállítás június 13-ig tekinthető meg a Szent István körúti Kieselbach Galériában.

(Forrás: MTI, fotó: Tihanyi Lajos: Csendélet cserepes virággal, kancsóval és citromokkal – részlet/Kieselbach Galéria)