Home Gazdaság Termelékenységet és hatékonyságot javító intézkedésekre van szükség

Termelékenységet és hatékonyságot javító intézkedésekre van szükség

0
Termelékenységet és hatékonyságot javító intézkedésekre van szükség

A növekedés extenzív tartalékai kimerültek, ezért indokolt meghozni azokat a termelékenységet, gazdasági hatékonyságot javító intézkedéseket, amelyek révén nemcsak 2020-ban, hanem középtávon is fenntartható az Európai Unió átlagát meghaladó gazdasági növekedés.

Ezt állapította meg a Költségvetési Tanács (KT), amely Kovács Árpád elnök vezetésével, a testület tagjainak – Domokos Lászlónak, az ÁSZ elnökének és Matolcsy Györgynek, az MNB elnökének – részvételével csütörtökön megtartotta idei első ülését.

A KT úgy ítélte meg, hogy az idei költségvetés az EU átlagát jóval meghaladó gazdasági növekedésre épül. Az államháztartás működésének pénzügyi feltételei biztosítottak. Stabilitás van.

A GDP-arányos államadósság csökkenését nemcsak a gazdasági növekedés prognosztizált magas mértéke alapozza meg, hanem – a tartalékok figyelembevételével – az államháztartás kiadási és bevételi oldalának egyensúlya is. Kedvező a költségvetési kiadásoknak a – gazdasági növekedést nem szűkítő területeken történő – visszafogására, valamint – az elmúlt évek sikeres hatékonyságjavulást hozó intézkedéseinek újabb eredményeként – a bevételek növelésére irányuló szándék. Ugyanakkor az is látszik, hogy a növekedés extenzív tartalékai kimerültek, s indokolt meghozni azokat a termelékenységet, gazdasági hatékonyságot javító intézkedéseket, amelyek révén nemcsak 2020-ban, hanem középtávon is fenntartható – az Unió átlagát meghaladó – gazdasági növekedés.

A Költségvetési Tanács ugyancsak megtárgyalta és elfogadta a 2020. évi feladattervét, s benne a tervezett kutatások irányultságát, főbb területeit is. Ezekben is érvényesül a KT törekvése, amely szerint az éves költségvetési egyensúly és stabilitás feltételei mellett megfelelő figyelmet kell kapniuk a gazdasági-társadalmi fejlődés, valamint a természeti környezet közép- és hosszabb távú fenntarthatósága tényezőinek, trendjeinek és súlyponti területeinek, annak érdekében, hogy ezek is tükröződjenek a tanács véleményeiben, határozataiban.

(Forrás: MTI)