A szakképzett munkaerő hiánya jelentheti a legnagyobb akadályt abban, hogy új külföldi beruházók vessék meg lábukat Szlovákiában. A Szlovákiában befektetők csupán 10 százaléka véli úgy, hogy a mai képzési rendszer megfelelően van kalibrálva.
A vállalatok 65 százaléka tapasztalja a szakképzett munkaerő hiányát, miközben csupán a megszólított cégek 10 százaléka érzi úgy, hogy a hazai oktatási rendszer a munkaerőpiaci követelményeknek megfelelő képesítéssel látja el a lakosságot – derül ki az EY 2015-ös felméréséből, amelyet a hirek.sk publikált.
„2009-hez képest a legjelentősebb különbség a megfelelő szakmai képesítéssel rendelkező munkaerő fellehetőségében volt tapasztalható. A megkérdezettek csaknem 40 százaléka tapasztalt ezen a területen rosszabb állapotokat, ami szerintük a jövőre nézve is rosszat sejtet. Ez a probléma vélhetően hosszabb távú kezelést igényel majd, hiszen amíg az adókulcs egy törvénnyel megváltoztatható, addig az oktatásügyi rendszerben végrehajtott módosítások gyümölcse csak idővel érik be” – magyarázta az EY szlovákiai vezető partnere, Matej Bošňák.
Rastislav Chovanec a gazdasági tárca államtitkára is meg van róla győződve, hogy erre a problémára nem létezik gyors megoldás. Mint figyelmeztetett, több mint 130 ezer szlovákiai állampolgár keresi ma a kenyerét külföldön.
A felmérésből arra is fény derült, hogy a beruházók 55 százaléka szerint a kormány jelen gazdaságpolitikai szerepvállalása rendkívül hatástalannak tartja, amely nem segíti elő a fenntartható gazdasági növekedést. Kétharmaduk erősítette meg, hogy az állam a vállalkozások beindításának kezdeti stádiumában elegendő támogatást nyújt a beruházóknak, ugyanakkor csak harmaduk érzékeli, hogy az állam az országban való jelenlétük idején folyamatos támogatásban részesíti.