Júliustól tűzifa vásárláskor úgynevezett Tűzifavásárlói tájékoztatót is kötelező mellékelni a szállítójegyhez. A Nébih azt kéri a vevőktől, hogy a tájékoztató nélkül ne vegyék át a téli tüzelőt.
A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) februári felmérése szerint a Magyarországon illegálisan kitermelt faanyag leginkább tűzifaként kerül forgalomba, amivel a csalók a vásárlóknak és a tisztességes kereskedőknek egyaránt komoly károkat okoznak. A vásárlók könnyebb tájékozódása és a jogkövető piaci szereplők érdekében július elseje óta jogszabály írja elő a tűzifát árusítóknak, hogy adásvételekor „Tűzifavásárlói tájékoztatót” is mellékelniük kell a szállítmányhoz.
A szakmai szervezetekkel egyeztetve elkészített útmutatót az érintett vállalkozások letölthetik a Nébih oldaláról. A dokumentum elsődleges célja a körültekintő vásárlás elősegítése. A tájékoztató meghatározza például, hogy milyen faanyag alkalmas tűzifának, felsorolja, mire kell figyelni tömegre és térfogatra történő vásárlás során, de tanáccsal szolgál a tüzelő tárolásával kapcsolatban is. (A tájékoztatót egyébként bárki letöltheti, így azok is, akik illegálisan kitermelt fát árulnak – a szerk.)
A tűzifa megújuló energiaforrás, használata alapvetően befolyásolja az emberi környezet állapotát. A Nébih a tisztességes piaci viszonyok, valamint a tudatos vásárlói magatartás kialakítása érdekében vásárlási útmutatót is készített a lakosság számára „Tűzifát csak okosan!” címmel. A tájékoztatóban a vásárlók javaslatokat olvashatnak többek között arról, hogy mikor vásárolják meg a tűzifát, milyen fafajt válasszanak, illetve, hogy tömegre, vagy térfogatra vásároljanak inkább. Bemutatja, hogy hogyan igazodhatnak el a piacon előforduló mértékegységek között, de az olvasók megismerhetnek jó néhány olyan trükköt is, amit a tisztességtelen árusok alkalmaznak tűzifa-értékesítéskor.
A „TŰZIFÁT CSAK OKOSAN!” 10 PONTJA
Lehetőleg a nyár elején vegye meg tűzifáját!
Ha van rá lehetősége, már előző nyáron vegye meg tüzelőjét!
A kínált, de az Ön számára ismeretlen fafajú tüzelőnek nézzen utána, kérje szakember segítségét.
Ha teheti, inkább köbméterben mérve, térfogatra vegye a tüzelőt, így könnyebben ellenőrizhető a mennyisége, a fa víztartalma pedig nem befolyásolja a megvett mennyiséget!
Ha tömegre vásárol tűzifát, figyeljen oda, hogy csak hitelesített mérlegen mért, mérlegjegy, vagy más, mérlegelést hitelesítő dokumentum alapján kiállított számla birtokában fizessen.
Csak olyan legálisan működő értékesítőtől vásároljon, aki/amely a termékre vonatkozó adatokkal ellátott szállítójegyet és tűzifavásárlási tájékoztatót is biztosít.
Győződjön meg az adott tűzifa egységcsomag tényleges faanyagtartalmáról és annak egységárát hasonlítsa össze más kereskedők által kínált hasonló termékek árával.
Takarással védje a tüzelőjét a csapadéktól, de oldalról hagyja szellőzni!
Ha száraz fával fűt, akár 30%-ot is spórolhat!
Ha úgy érzi, vagy azt tapasztalja, hogy megtévesztés áldozata lett és az eladó nem hajlandó egyeztetésre, őrizze meg az eladótól kapott bizonylatokat és írja meg panaszát a NÉBIH-nek.