Home Világ Szülési szabadság: az Európai Bizottság visszavonja javaslatát

Szülési szabadság: az Európai Bizottság visszavonja javaslatát

0
Szülési szabadság: az Európai Bizottság visszavonja javaslatát

Az Európai Bizottság július 1-jén áttekintette „a 2008 óta a jogalkotási folyamat útvesztőiben megrekedt, a szülési szabadság irányelvének kidolgozása terén tett előrelépéseket”, és javaslatának visszavonása mellett döntött.

A döntéssel lehetőség nyílik egy új szemléletmód bevezetésére, amelynek révén az anyák megfelelőbb védelmet kaphatnak, a szakmai és családi élet könnyebben összeegyeztethető lesz és amely támogatja a nők munkaerő-piaci jelenlétét – olvasható az Európai Bizottság közleményében.

A szülési szabadságról szóló irányelv felülvizsgálatát, ezen belül is a szülési szabadság idejének meghosszabbítására és a nők jogainak kibővítésére vonatkozó javaslatot még 2008-ban nyújtotta be a bizottság, azonban a társjogalkotók nem tudtak megállapodásra jutni, és nem fogadták el a javasolt jogszabályt. A parlament a 2015. évi bizottsági munkaprogram előterjesztése előtt jelezte, hogy szándékában áll folytatni a tárgyalásokat, ezért a bizottság beleegyezett, hogy a javaslat visszavonásával vár még hat hónapot.

A patthelyzet feloldása érdekében intenzív politikai és technikai szintű megbeszéléseket tartottak, a bizottság több alkalommal is sürgette az Európai Tanácsot, hogy folytassa a megbeszéléseket a parlamenttel, amely kompromisszumkészségéről tett tanúbizonyságot. A tanács lett elnöksége azonban arról tájékoztatta a bizottságot, hogy nincs kilátás a megállapodásra, és a javaslat visszavonását támogatta.

A bizottság úgy véli, hogy nem könnyítené meg a dolgozó anyák mindennapjait és csak a patthelyzet fenntartását szolgálná azzal, ha egy olyan javaslatot hagyna az asztalon, amely elfogadására semmi esély. A javaslat visszavonásával a bizottság túl kíván lendülni ezen a holtponton és utat kíván nyitni az olyan új kezdeményezések előtt, amelyeket a társjogalkotók is el tudnak fogadni, és ténylegesen javítják a dolgozó szülők és gondozók életét.