
Csütörtökön elfogadott két határozatukban az Európai Parlament képviselői üdvözölték az EU-csatlakozási tárgyalások megkezdését és a Szerbia és Koszovó közötti kapcsolatok normalizálódását.
A képviselők üdvözölték a 2015-ben elért eredményeket a Szerbia és Koszovó közötti kapcsolatok normalizálásában, és arra kérték Belgrádot és Prishtinát, hogy folytassák az eddig megkötött megállapodások teljes körű végrehajtását, megjegyezve, hogy ez Szerbia EU-csatlakozásának egyik feltétele.
Szerbia
„Egyértelmű üzenetet küldünk: Szerbia jó úton halad az Európai Unió felé. A csatlakozási folyamat első tárgyalási fejezetének megnyitása a Koszovóval fenntartott kapcsolatok további normalizálódásának következtében jól megérdemelt siker volt az országnak”, mondta határozat parlamenti előadója David McAllister (néppárti, német).
A Szerbiáról 498 szavazattal, 66 ellenében, 70 tartózkodás mellett elfogadott határozat üdvözli az EU csatlakozási tárgyalások megnyitását. Ezen felül, arra kéri Szerbiát, hogy folytassa a rendszerszintű reformokat, biztosítsa, hogy a bírók és ügyészek munkája, valamint a sajtó mentes a politikai befolyástól, és erősítse meg erőfeszítéseit a korrupció és szervezett bűnözés elleni küzdelemben.
Koszovó
„A független Koszóvó jövője az Európai Unióban található, de többet kell tennie a korrupció és szervezett bűnözés elleni harcban, és kézzel fogható eredményekre van szükség a gazdaságban”, mondta Ulrike Lunacek (zöldpárti, osztrák) az EP jelentéstevője. „Koszovó ezen felül az egyetlen olyan ország a Nyugat-Balkánon, melynek polgárai nem élvezik a jogot, hogy szabadon utazzanak három hónapig az EU-ban. Gyorsan meg kell változtatni ezt a rendellenes helyzetet annak érdekében, hogy a polgárok ne érezzék többé bezárva magukat az országban” – tette hozzá.
A képviselők megjegyezték, hogy öt EU-tagállam még nem ismerte el hivatalosan Koszovót és hozzátették, hogy ha minden tagállam megtenné ezt, az növelné a régió stabilitását és hozzájárulna a Koszovó és Szerbia közötti kapcsolatok normalizálódásához.
A képviselők aláhúzták, hogy az EU-Koszovó társulási megállapodás, melyet az Európai Parlament január 21-én ratifikált, erőteljes ösztönzést nyújt a reformokra és előkészíti Koszovó integrációját az EU-ba. A média és az igazságszolgáltatás függetlensége, a magas szintű korrupció és szervezett bűnözés, illetve a munkaerőpiac reformjai csupán néhány az aggodalomra adó területek közül, mondja ki az állásfoglalás.
A Koszovóról szóló állásfoglalást 403 szavazattal, 130 ellenében, 104 tartózkodás mellett fogadták el.