Az ingatlanállomány állapotára hosszú távon is pozitív hatással lehetnek az idén életbe lépett változások, mint például, hogy szigorodtak az energetikai elvárások az új ingatlanok használatba vételénél és elindult az otthonfelújítási program is – közölte a Duna House.
Az ingatlanpiacot érintő változások közül kiemelték, hogy javultak a finanszírozási lehetőségek, hiszen az év elejétől induló, megújult otthonteremtési támogatások, kamattámogatott hitelek elérhetősége növelte az ingatlanvásárlási kedvet. Ennek köszönhetően idén az év első hét hónapjában a Duna House tranzakciószám-becslése alapján 46 százalékkal több magyar ingatlan cserélt tulajdonost, mint 2023 azonos időszakában.
Szintén 2024. január 1-től lépett életbe egy újabb változás, amely szerint már csak az új tanúsítási rendszer és besorolás alapján készült energetikai tanúsítványok fogadhatók el az ingatlanok hirdetése, bérbeadása vagy eladása folyamán.
Arra is rámutattak, hogy az új energetikai besorolás szerinti minimum („A”), vagyis a csaknem nulla energiaigény követelményszintjének bevezetése több éves halogatás után, 2024. június 30-án utolérte a beruházókat, ezáltal július 1-től már csak az ilyen vagy ennél jobb energetikai besorolás alá tartozó épületek kaphatnak használatbavételi engedélyt.
Közölték, hogy július elsejével elérkezett az új otthonfelújítási program várva várt elindulása is, amelynek célja az 1990. december 31-e előtt használatbavételi engedélyt szerzett családi házak energiahatékonyságának növelése, elsődleges energiafelhasználásuk minimum 30 százalékos csökkentése.
Hozzátették, hogy az otthonfelújítási programban 2024. július 1. és 2025. december 31. között megpályázható támogatás és kamatmentes hitel segítségével országosan mintegy 20 ezer családi ház energetikai korszerűsítése valósulhat meg, 108 milliárd forintból. Az így elvégzett korszerűsítési munkák jelentősen hozzájárulhatnak a hazai ingatlanállomány állapotának további javulásához.
Benedikt Károly, a Duna House PR és elemzési vezetője elmondta: rá is fér a korszerűsítés a lakásokra és házakra, ugyanis a Lechner Tudásközpont statisztikája szerint 2023-ban a lakó- és szállásjellegű ingatlanokra szóló, kevéssel több mint 81 000 kiállított energetikai tanúsítvány 37,29 százaléka nem érte el az átlagos minősítést sem.
A legjobb besorolásokba együttesen pedig mindössze a tanúsított ingatlanok 18,66 százaléka esett. Jó hír azonban, hogy ez az arány több mint 6 százalékpontos emelkedés a 2022-es év adataihoz képest.
(Forrás: MTI)