Home Álláshely Rockefeller és a kontrolling – Mit érdemes megtanulnod tőle?

Rockefeller és a kontrolling – Mit érdemes megtanulnod tőle?

0

A kontrolling és a kisvállalkozás az a két szó, ami felénk ritkán szokott egy mondatba kerülni. Szerintem ezen Rockefeller totálisan kiakadt volna…

Kontrolling és vállalkozásvezetés

Induljunk onnan, hogy ha Ön vállalkozó, akkor vezető is. Akkor is, ha csak egyedül van a cégedben.

Miért? Mert Ön az, aki meghatározza a vállalkozása céljait, a hosszú távú terveit, a stratégiát és az ennek megvalósítását szolgáló taktikát, az Ön fejében áll össze a cége jövője, az, hogy kivel szeretne üzletelni akár vevőként, akár beszállítóként, hogy hol és kinek hirdet és mindezt milyen gyakran, egészen addig, hogy milyen legyen az irodája falán a festék színe. Magyarul Ön dönti el, milyen legyen a vállalkozása – és azt is, hogy hogyan működjön.

Ez a lényege a cégvezetésnek: Ön a kapitány, aki megmondja, merre menjen a hajó.

Ha egyedül van a vállalkozásában, akkor annyival nehezített a terep, hogy Ön nemcsak a kapitány, hanem minden más is egyben. Például a kormányos is, aki a megadott irányban tartja a hajót. Meg a fedélzetmester, aki rendet tart. Meg az egyszerű matróz is, aki megcsinál minden aprómunkát, pl. javítja a hibákat, tüzet is olt, ha baj van, de akár elemzi a látóhatárt is, hogy készül-e vihar.

Na, ez utóbbit sem véletlenül teszi a matróz. Azzal, hogy egyfolytában figyeli és elemzi, milyen az idő, lát-e felhőket a horizonton, azzal információt szolgáltat a kapitánynak – a kapitány pedig a kapott információ alapján dönt, hogy arra megy-e tovább, amerre eddig, módosít az irányon egy kicsit, de tartja a célt, vagy netán visszafordul.

Ha jobban végiggondolja, ez nem más, mint a kontrolling maga. A kontrolling az, ami körülnéz, hogy „Na, mi a helyzet?”, erről adatokat gyűjt, ezeket feldolgozza, lehetőleg olyan szempontok szerint, amelyek relevánsak a vállalkozási célok eléréséhez, majd ezeket a feldolgozott adatokat olyan rendszerbe foglalja, amelyek alapján következtetéseket von le

•az eddigi működésről,

•a tervekhez képesti eltérésekről,

•a javasolható korrekciókra vonatkozóan.

Ezzel felépíti és kiszolgálja a vezetői információs rendszert, amelyekben azok az adatok, következtetések szerepelnek, amelynek segítségével a vezető már döntést tud hozni.

A kontrolling a vállalkozása hajóján a radarrendszer.

Hogy jön össze a kontrolling és Rockefeller?

Nagyon jól.

Bár Rockefeller nem a hajózási iparban nyomult (legalábbis először nem), attól még a céges hajód radarjához nagyon sok köze van. Rockefeller ugyanis már akkor a kontrollingra támaszkodott cégvezetőként, amikor a kontrolling fogalma (legalábbis a mai formájában) nem is létezett. (Szerintem Rockefeller sem tudott róla, hogy a Standard Oil Company vezetői információs rendszerét a kontrollinggal alapozta meg. Egyszerűen csak kitalált valamit, amivel a maga idejében létre hozta a világ legnagyobb, legerősebb és leggazdagabb vállalatát. Na, kezd már szimpatikus lenni a kontrolling?)

Ami teljesen újszerű volt Rockefeller vállalkozásirányítási módszerében, az az volt, hogy mindent figyelt, amit csak lehetett, számszerűsített, aztán pedig kielemezte.

Mindezt azonban nem csak úgy a vakvilágba tette. Hanem olyan, a saját cége céljaival összehangban álló kulcsmutatószámokra alapozva, amelyek fontosak voltak a cége fejlődése szempontjából.

A kreativ kontroller (köz)beszól
A modern kontrolling sokféle módszere vezethető vissza ezekhez a rockefelleri alapokhoz. A vezetői információs rendszer alapmutatószámai szerinti rendszert a Kaplan-Norton páros fejlesztette ki Balanced Scorecard néven, amely már nemcsak pénzügyi nézőpontokat képes számszerűsíteni, hanem a cég belső, működési folyamatainak nézőpontját, a tanulás-fejlesztés nézőpontját és a vevői nézőpontokat is. De ide sorolható a manapság előszeretettel KPI-nak (ejtsd: kípíáj) ismert kulcsteljesítménymutatók rendszere (Key Performance Indicator) is.

Rockefeller zsenije nemcsak abban mutatkozott meg, hogy egyszerűen megalkotta a cég eredményessége szempontjából fontos mutatószámok rendszerét, hogy mérni tudja a cége teljesítményét, és ha nagyon eltért a tervtől a valóság, akkor be tudjon avatkozni. Hanem abban is, hogy megtalálta a módját, hogy hogyan szivárogjanak le ezek a mutatószámok a cége legalsóbb szintjére is úgy, hogy az mérhetővé tegye a legjelentéktelenebbnek tűnő munkavállaló munkáját is – és akármilyen kicsi melónak is tűnt valamelyik munkakör, ezekkel a KPI-okkal még a kis meló is a nagy cél irányába vitte a vállalkozást.

Ha erről a módszerről többet akar tudni, olvassa el a Rockefeller üzleti gondolkodása – avagy a három tartós vállalkozói profitot biztosító szokás című könyvet. (Ebben ugyanis nemcsak Rockefeller gondolkodását ismeri meg, hanem készen kap egy erre alapozott komplett rendszert is.)

Hogy jön össze a kontrolling és a vállalkozása?

Egyszerűen. A következő lépéseket kell követnie:

  1. Tervezze meg a vállalkozásod üzleti modelljét!
  2. „Fordítsa le” az üzleti modelled üzleti tervre, vagyis számszerűsítsen!
  3. Az üzleti modellben szereplő célokat és az üzleti tervben szereplő célszámokat finomhangolja, és hozza össze néhány fontos mutatószámmal (KPI-jal)!
  4. Dolgozzon, és közben mérjen!
  5. Ha eltérés van, korrigáljon, és állítsa be újra a KPI-okat!

Aztán ezt addig csinálja, ismételje, amíg el nem éri a céljait! Meg fog lepődni, mennyivel hamarabb ér oda, mint azt korábban hitte…