Ez a kifejezés a hétköznapi ember szótárában fizetőképességet jelent, de a pénzügyi világban ennél azért bonyolultabb definícióval bír – válaszolja Rátkai Tamás, a BÁV Faktor Pénzügyi Zrt. elnök-vezérigazgatója. Mint általában a gazdaság területén, az összefüggések bonyolultak, megértésükhöz teljes szakmai rálátás szükséges. Mégis leginkább azt mondhatjuk a likviditás konkrét pénzügyi jelentéséről, hogy egy tulajdonságot takar.
Bankok
Ha a bankrendszer szempontjából akarjuk megnézni, hogy mit jelent a likviditás, akkor azt láthatjuk, hogy annak fizetőképességét jelöli. Gondoljunk csak bele, ha egy bank fizetőképességének híre csorbát szenved, annak ügyfelei azonnal szeretnék visszakapni pénzüket, mely egy bankot véglegesen tönkre is tehet.
Ekkor mindenki azt szeretné hinni, hogy a pénzintézet kellő mennyiségű készpénzzel rendelkezvén az igényeket ki tudja majd elégíteni. Természetesen ez egy ilyen helyzetben sincs így, hiszen a bank letéti transzformációt végez, és nem egy hatalmas pénzeszsákon ül a pénzünk tetején. Ennek ellenére likviditása lehet megfelelő, ha a banki szolvencia szabályait követi. Vagyis a bank kihelyezett forrásainak értéke nagyobb legyen, mint a begyűjtött betétek, pénzügyi források.
A pénzügyi likviditás jelentése
Megközelíthetjük a likviditás kifejezést két oldalról is. Az egyik az, hogy valaki milyen likvid, azaz milyen lehetőségei vannak rövidtávú kifizetései teljesítésére. A másik megközelítés nem a személyre vagy vállalkozásra, hanem magára a tárgyra vonatkozik. Ebben az esetben azt vizsgáljuk, hogy az mennyi idő alatt és milyen költséggel tehető pénzzé.
A likviditást mérőszámokkal egy ötfokú skálán jellemezhetjük. Ez a rendszer megmutatja egy cég vagy vállalkozás aktuális pénzügyi helyzetét. Ezek a következők:
- Likviditás felettiség
- Az optimális likviditás (természetesen ez a kívánatos)
- Likviditás alattiság (ez még okos döntésekkel könnyen orvosolható)
- Fizetési fennakadás
- Fizetésképtelenség
Likviditási pénzelmélet
Egy vállalkozás nem mindig a rendelkezésre álló pénzmennyiség alapján hozza meg döntéseit, hanem pénzügyi likviditása alapján. Nézzünk egy példát.
Egy bútorokat készítő cég megrendelést kap egy iroda berendezéseinek gyártására. A rendelkezésre álló készpénz csak az anyagköltség kétharmadát fedezi, így azt mondhatnánk, hogy a cég likviditása nem elég a munka elvállalásához, hiszen a leglikvidebb eszköz maga a készpénz.
Emellett azonban olyan gépekkel rendelkezik, melyek nem szükségesek a cég termeléséhez, és akár eladhatóak, akár bérbe adhatóak, akár fedezetül szolgálhatnak készpénzfelvételhez. Ezáltal a vállalkozás már megfelelő likviditással bír. Megrendelését teljesíteni tudja, és ha okosan bánik a pénzzé tehető eszközeivel, likviditásának mérőszáma nem lesz likviditás feletti, hanem részt vesz a cash-flow áramlásában.
Ezeket a tárgyakat hívjuk pénzhelyettesítőnek. Átveheti a pénz értékőrző szerepét, ha tulajdonosa megfelelően likvid eszközként tartja számon.
Akkor is érdemes körültekintően eljárni, ha az Ön vállalkozása megfelelő likviditási értékekkel rendelkezik, hiszen a növekedéshez, fejlesztéshez Önnek szüksége lehet külső, plusz erőforrások bevonására. Sokan nem tudják, de a faktoring szolgáltatás igénybevételével megfelelő mértékben tudja javítani cége likviditását. A faktoringról bővebben korábbi kérdésekre adott válaszokban olvashat.