Sárgarépából és petrezselyemből is importra szorulunk, holott a megfelelő irányú beruházásokkal újra önellátó lehetne az ország – írja a Magyar Idők.

A gyökérzöldségek termőterülete az utóbbi 10-15 évben folyamatosan csökkent, sárgarépából pedig mára nettó importőrökké váltunk – mondta el a Magyar Időknek Ledó Ferenc, a Magyar Zöldség-gyümölcs Szakmaközi Szervezet és Terméktanács (FruitVeb) elnöke.

A szakértő szerint a termelés visszaszorulásának egyik fő oka, hogy azokon a területeken – például Makó környékén –, ahol korábban sárgarépával és petrezselyemmel foglalkoztak a gazdálkodók, mára megváltoztak a klimatikus viszonyok, öntözés nélkül pedig nem lehet termelni. A termőterületet tovább csökkentette az elmúlt évben bevezetett oroszországi importtilalom is, az embargó miatt ugyanis – főként a téli időszakban – jelentős mennyiségű lengyel áru lepte el a magyar piacot, ami még tovább csökkentette az árakat és ezzel együtt a hazai termelők pozícióit is rontotta.

Összességében idén 5-8 százalékkal kisebb területen vetettek gyökérzöldséget a gazdálkodók – a sárgarépa és a petrezselyem mellett idetartozik például a cékla és a paszternák is. Egy átlagos évben 100 ezer tonna körül alakul az össztermés, az idén azonban ennél 12-14 százalékkal kevesebb kerülhet a raktárakba. A kisebb vetésterület mellett a nyári száraz időjárás is csökkentette a hozamokat.

Az Agrárgazdasági Kutatóintézet adatai szerint az előző évhez képest jelentősen drágultak a gyökérzöldségek: a petrezselyem kilója október közepén a nagybani piacon 500 forint volt, a gumós zellerért 270 forintot, a sárgarépáért pedig 110 forintot kértek.