Az Európai Parlament jogi szakbizottsága szakértőkkel vitázott a robotok megbízhatóságáról és a felmerülő biztonsági kérdésekről, illetve kockázatokról.

Intelligens autók, önmagukat vezérlő drónok és a gyógyszergyárakban, mezőgazdaságban, vagy iparban alkalmazott robotok: ez már nem a jövő, hanem a minket körülvevő világ, amelyben a robotok egyre nagyobb szerepet kapnak. Szabályozásuk azonban morális és jogi szempontból is számos kihívás elé állítja a jogalkotókat – olvasható az Európai Parlament közleményében.

Az Eurobarométer tavalyi felmérése szerint az európaiak 72 százaléka vélekedik pozitívan a robotokról mint az emberek segítőiről.

Szabályozni kell a területet

A vezető nélküli intelligens autók és drónok már nem csak a sci-fi világában léteznek, éppen úgy általánossá válnak, mint más intelligens készülékek. A terület jogi szabályozása ezért elengedhetetlen. A szakértők attól tartanak, hogy a robotika a vártnál korábbi, robbanásszerű térnyerése miatt ugyanúgy aggályok merülnek fel az újítással szemben, mint ahogyan például 20 évvel ezelőtt az internet megjelenésekor.

Az Európai parlament jogi szakbizottságának múlt heti ülésén Niel Bowerman, az oxfordi egyetem kutatója arra figyelmeztetett: könnyen előállhat az a helyzet, hogy a hirtelen jött változáshoz nem minden állam alkalmazkodik könnyen.

„A változás hamarabb bekövetkezhet, mint gondoljuk” – ezt már a parlamenti vitán mondta Olle Häggström svéd professzor.

Pavel Svoboda (néppárti, cseh), a jogi szakbizottság elnöke kiemelte, hogy az alapértékek és normák megőrzésére különösen nagy hangsúlyt kell fektetni, ez jelenti a következő nagy kihívást az informatika számára.

Pawel Kwiatkowski lengyel jogi szakértő hangsúlyozta: „A magánjog nem szabályozza a robotikát. Lehet például a robotnak saját akarata? Ha az egyszerű algoritmusokkal működő robotokra gondolunk, akkor a válasz is egyszerű. A bonyolultabb esetekkel azonban gondjaink lehetnek a jövőben.”

Hogyan tarthat lépést az EU a technológia fejlődésével?

Andrea Bertolini olasz egyetemi oktató szerint „létre kell hozni egy robotikával foglalkozó európai ügynökséget, amely meghatározza a technológiára vonatkozó szabványokat és kidolgozza a termékek előállításának szabályozását. Ennek köszönhetően a robotika kutatásából átléphetünk a gyártási fázisba”.

Az Európai Bizottság SPARC programján keresztül mintegy 120 robotikához kapcsolódó programot támogat. A Horizont 2020 keretében 2020-ig 700 millió eurót fordítanak a területre.

A robotikával a parlament is foglalkozik, a közlekedési szakbizottság április 20-án publikálta tanulmányát az új technológiák fejlődéséről.

Tavaly a jogi szakbizottság úgy döntött, létrehoz egy, a robotika jogi szabályozásáért felelős munkacsoportot. Mady Delvaux szocialista, luxemburgi jelentéstevő, a munkacsoport vezetője elmondta: „Van néhány égető kérdés, amire sürgősen választ kell találnunk, például a drónokkal kapcsolatban, amelyeket már használunk a mindennapokban, vagy az intelligens autókkal kapcsolatban, amelyek hamarosan szembe jönnek velünk az úton. Azonnali javaslatok kellenek”.

A robotikával foglalkozó munkacsoport jelentése javaslatokat tesz a robotika és a mesterséges intelligencia jogi szabályozásának alapjaira. A jogi szakbizottság várhatóan májusban szavaz a jelentésről.