Az Európai Bizottság nagyobb védelemben részesítené a munkavállalókat a rákkeltő vegyi anyagokkal szemben.

Az EU-ban a foglalkozással összefüggő halálesetek hátterében leggyakrabban, az esetek 53 százalékában a rák áll, amely így a munkavállalókat fenyegető legnagyobb egészségi kockázatnak minősül az Európai Unióban.

Annak érdekében, hogy a munkavállalók nagyobb védelemben részesüljenek a rákot okozó vegyi anyagokkal szemben, a bizottság a rákkeltő anyagokról és mutagénekről szóló irányelv (2004/37/EK) módosítására irányuló javaslatot terjesztett elő, amelyben 13 rákkeltő vegyi anyag kapcsán korlátozni kívánja a munkahelyi expozíciót.

50 év alatt 100 ezer élet menthető meg

Marianne Thyssen, a foglalkoztatásért, a szociális ügyekért, valamint a munkavállalói készségekért és mobilitásért felelős biztos így nyilatkozott: „A rák rettenetes hatással van mind a munkavállalókra és családtagjaikra, mind pedig az iparra és az egész társadalomra. A javaslatnak köszönhetően a következő 50 évben mintegy 100 ezer életet menthetünk meg. A munkavállalók védelme központi eleme a Bizottság azon törekvésének, hogy megerősítse Európa szociális dimenzióját.”

Az Európai Bizottság javaslata korlátozná az érintkezést 13 olyan vegyi anyaggal, amely rákot okozhat. E célból a rákkeltő anyagokról és mutagénekről szóló irányelvet új határértékekkel egészítené ki, illetve módosítaná az abban megállapított értékeket. Ezek a határértékek azt szabályozzák, hogy a munkahelyi levegőben bizonyos rákkeltő vegyi anyagok legfeljebb milyen mértékben lehetnek jelen. A szóban forgó jogalkotási javaslat tudományos adatokon alapul, és kidolgozását széles körű társadalmi párbeszéd előzte meg, melyben részt vettek tudósok, munkáltatók, munkavállalók, a tagállamok képviselői és munkaügyi felügyelők is – olvasható a bizottság közleményében.

Belélegezhető kristályos szilícium-dioxid

A bizottság többek között a „belélegezhető kristályos szilícium-dioxidot” is felvenné az irányelvbe, mégpedig „munkafolyamat során keletkező” anyagként, tehát idetartozna pl. a bányászat, a kőfejtés, az alagútépítés vagy a szilícium-dioxid-tartalmú beton, téglák vagy kőzetek vágása, zúzása vagy őrlése során keletkező por is. Bár néhány vállalat a szociális partnerek külön e célra megkötött megállapodása révén megoldotta, hogy e vegyi anyag koncentrációja ne legyen túl magas a levegőben, ez az anyag továbbra is a szilikózis nevű tüdőbetegség és a foglalkozási eredetű tüdőrák első számú okozója. A bizottság ezzel a javaslattal az egész EU-ban védelmet kíván nyújtani a munkavállalóknak, többek között az építőiparban, hiszen a „belélegezhető kristályos szilícium-dioxidnak” kitett munkavállalók 70 százaléka ebben az ágazatban dolgozik.

Foglalkozási eredetű halálesetek

Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) szerint a legtöbb fejlett országban a rák általában véve a halálokok között a második, és az Európai Unióban a foglalkozási eredetű halálesetek okai között az első helyen áll. Éves szinten a foglalkozási eredetű halálesetek 53 százaléka ráknak tulajdonítható, 28 százalékuk hátterében valamilyen keringési betegség áll, 6 százalékuknak pedig légzőszervi betegség az oka.

2004–2016

Az EU 2004-ben fogadta el a rákkeltő anyagokról és mutagénekről szóló irányelvet, hogy megvédje a munkavállalókat ezekkel a kockázatokkal szemben. Az irányelv meghatározza, hogy milyen intézkedéseket kell hozni a rákkeltő vegyi anyagoknak való expozíció megszüntetésére, illetve korlátozására, hozzájárulva a foglalkozási eredetű rákos megbetegedések és kapcsolódó betegségek megelőzéséhez.

Azért, hogy egy sor rákkeltő anyagra vonatkozóan meg lehessen állapítani az irányelv keretében bevezetendő határértékeket, a bizottság 20 elsődleges fontosságúnak tekintett vegyi anyag hatásait mind tudományos, mind gazdasági szempontból értékelésnek vetette alá. Az EU-ban mintegy 20 millió olyan munkavállaló van, aki e vegyi anyagok közül legalább egynek ki van téve.

A javaslat az elsődleges fontosságúnak tekintett vegyi anyagok közül 13 esetében vezet be határértékeket. A többi vegyi anyagot illetően további előkészítő munkára van szükség, de ezekkel kapcsolatban is jogalkotási javaslat várható még 2016 vége előtt.

A 13 rákkeltő anyag közül néhánynak, mint pl. a belélegezhető kristályos szilícium-dioxidnak, a króm(VI)-vegyületeknek, a keményfapornak és a hidrazinnak nagyon sok munkavállaló ki van téve. Más anyagokkal kapcsolatban úgy tűnik, hogy bár használatuk kevésbé elterjedt, mégis elsőbbséget élveznek, mert magas a rákos megbetegedések aránya az ezekkel az anyagokkal érintkező munkavállalók körében.