Ha valaki nem tud piacképes önéletrajzot írni, rögtön az indulásnál jelentősen csökkenti az esélyt, hogy új állást találjon.

Az önéletrajzírással kapcsolatos gyakorlati tanácsok a legnépszerűbbek közé tartoztak a Budapesti Kereskedelmi és Iparkamara Álláshely – Lehetőséget mindenkinek! nevű állásbörzéjén, amelyet a héten tartottak a Bálna Rendezvényközpontban. Sokan nemcsak meghallgatták a tanácsokat, hanem rögtön meg is próbálkoztak az önéletrajzírással a helyszínen. Erre volt egyébként lehetőség az állásbörze előtt is, amikor a rendezvény nevét viselő kisbusz járta a főváros legforgalmasabb utcáit, és az információk átadásával együtt több száz önéletrajzot is átvettek az érdeklődőktől.

Sokan forgatták az állásbörzén az Önéletrajzírás 10+1 lépésben kiadványt, amelyet Csaposs Noémi, a Személyzeti Tanácsadók Magyarországi Szövetségének elnöke állított össze. Most ezekből az aranytanácsokból ajánlunk az álláskeresők figyelmébe.

ELŐKÉSZÜLETEK. A legfontosabb: időt kell szánni az önéletrajz összeállítására. Sok mintát találhatunk az interneten, s ha az nem lenne elég, keressünk meg szakértőt. A legnépszerűbbek közé tartozik az amerikai minta, ez a személyes adatok, szakmai tapasztalat, tanulmányok, idegennyelv-tudás, számítástechnikai ismeretek információit sorolja fel fordított időrendben, a jelentől a régebbi időkig.

MINŐSÉG ÉS HITELESSÉG. Az önéletrajzot az adott cégekre és a megpályázott munkakörre kell szabni, vagyis nem érdemes „egyen önéletrajzokkal” elárasztani minden vállalkozást. Hobbinkat csak akkor írjuk le, ha az nem szokványos tevékenység.

TERJEDELEM. 1-2 oldalnál ne legyen hosszabb! Sokan korábbi munkájukról, az elért eredményekről alig írnak, pedig az új munkahelyen kíváncsiak erre.

SZEMÉLYES ADATOK KÖZLÉSE. Csak a legszükségesebb adatokat adjuk meg: családi állapot, cím, telefonszám, e-mail cím. Már a gyerekeink számát és életkorát sem feltétlenül kell közölnünk. Figyeljünk rá, hogy komolytalannak tűnő e-mail címet ne írjunk, ha ilyen van, inkább hozzunk létre újat.

KÉPZETTSÉG. Írjuk le tanulmányaink időtartamát, a végzettség megszerzésének évét és a konkrét szakirányt. Ha több képesítésünk van, a megpályázott pozíció betöltéséhez szükségesre fektessük a hangsúlyt. Ha éppen valamilyen tanulmányt folytatunk, írjuk le annak kezdését és várható befejezésének idejét.

NYELVTUDÁS, INFORMATIKAI ISMERETEK. Csak olyan tudásról írjunk, amelynek valóban birtokában vagyunk, és azt képesek vagyunk szóban/írásban használni.

FÉNYKÉP. Ha nincs rólunk előnyös fotó, feltétlenül ilyet készíttessünk. Jobb az arckép a teljes alakos képnél, ha mégis az utóbbit választjuk, figyeljünk az öltözékünkre.

MOTIVÁCIÓS LEVÉL. Maximum fél oldalas és lényegre törő legyen. Akkor is írhatunk ilyent, ha külön nem kérte az álláshirdető. Ebben írjuk le, hogy miért pont az adott munka érdekel minket. Emeljük ki erősségeinket, ne fogalmazzunk sablonosan, legyünk konkrétak.

REFERENCIÁK. Egyre több munkaadó tart igényt rá, ezért adjunk meg néhány nevet volt kollégáink közül (akikkel jóban voltunk), hogy náluk tájékozódhassanak rólunk. Vannak munkahelyek, ahol a távozónak eleve felajánlják a referencialevelet, ezt érdemes elfogadni.

FIZETÉSI IGÉNY. Ha a munkaadó nem kéri ennek megjelölését, nem szükséges megtenni. Ha megírjuk az igényünket, mindenképp derüljön ki, hogy bruttó vagy nettó összegre gondolunk-e.

AHOGYAN MAGUNKAT HIRDETJÜK. Ha valamelyik közösségi oldalon vagyunk, ellenőrizzük, hogy az ott található információk ne mondjanak ellent az önéletrajzban leírtakkal, mert azt egyre gyakrabban ellenőrzik.