Kína ellenlépéseket lesz kénytelen bevezetni abban az esetben, ha az Egyesült Államok szeptember 1-től valóban életbe lépteti a korábbi büntetővámok által eddig nem sújtott kínai árucikkek behozatalának jelentős részére a pótvámot – közölte a kínai kormányzat vámügyekért felelős bizottsága.

A bizottság által kiadott szűkszavú nyilatkozat szerint az újabb, 10 százalékos pótvámok kivetésével az amerikai fél súlyosan megszegné a két államfő legutóbbi találkozóin, Argentínában és Oszakában létrejött egyezségeket. Arról nem tettek említést, hogy a kereskedelmi tárgyalások szeptemberre, az Egyesült Államokba tervezett következő fordulójával kapcsolatos tervben történt-e változás.

Donald Trump amerikai elnök kedden ugyan az érintett árucikkek csaknem hatvan százaléka – egyebek mellett mobiltelefonok, laptopok, egyes játékok, számítógép-kijelzők, cipők és ruhaneműk – esetében december 15-re halasztotta a legújabb pótvámok életbe léptetését, de a büntetővámok december közepétől így is az Egyesült Államokba irányuló kínai export jelentős részét érinteni fogják. A kínai kormányzat nyilatkozata erről az enyhítésről sem ejtett szót.

A világ két legnagyobb gazdasága között dúló kereskedelmi háborúban Washington eddig 250 milliárd dollár értékű kínai importcikkre vetett ki 25 százalékos pótvámokat, amire válaszul Kína 110 milliárd dollár értékű amerikai árut sújtott különböző mértékű büntetővámokkal, így már csak mintegy 45 milliárd dollár értékű amerikai importot nem érintenek a kínai szankciók.

A Lenovo kínai számítástechnikai konszern elnöke, Jang Jüan-csing a vállalat gyorsjelentését ismertető sajtótájékoztatón figyelmeztetett arra, hogy emelkedni fognak az olyan termékek kiskereskedelmi árai, mint a személyi számítógépek vagy az okostelefonok, ha az amerikai vámokat feljebb srófolják. Leszögezte, hogy nem viszik el Kínából gyáraikat, mert az is áremeléshez vezetne, ha az amerikai vámok megfizetésének elkerülése végett külföldre vinnék a termelést.

A kereskedelmi konfliktus hátterében az áll, hogy az Egyesült Államok egyebek mellett kényszerített technológiatranszferrel, valamint szellemi tulajdon ellopásával vádolta meg Kínát, ráadásul Trump elnök aggályosnak tartja a két ország között Kína javára fennálló jelentős mértékű kereskedelmi többletet.

(Forrás: MTI)