Tendereket ír ki idén az ASZE orosz cégcsoport, hogy az építők a terepen a jövő év elején megkezdhessék a Paks 2 projekt előkészítését – jelentette ki Valerij Limarenko, a paksi erőművet bővítő orosz fővállalkozó cégcsoport elnöke hétfőn Moszkvában az Atomexpo 2017 nemzetközi fórumon.
Limarenko emlékeztetett arra, hogy a kormányközi megállapodás alapján a beruházás mintegy 40 százalékát magyar vállalkozók valósítják meg. Méltatta, hogy Budapest külön minisztert nevezett ki a projekt megvalósítására.
Az idei Atomexpón – amelyen 62 ország 600 cégének mintegy 5 ezer képviselője vett részt – felszólalt Süli János, paksi bővítésért felelős tárca nélküli miniszter és Aszódi Attila, a projekt kerítésen belüli beruházásait és műszaki kérdéseit felügyelő államtitkár.
Süli János Paks II megvalósításával kapcsolatban magyar újságíróknak elmondta, hogy az uniós jóváhagyás után megkezdett belföldi engedélyeztetési folyamatban a környezetvédelmi engedély és a telephely megszerzése után most a létesítési engedély megszerzése van soron. „A munka a műszaki fázisba ér. Mindenekelőtt azokat a lépéseket fogjuk megtenni, amelyek a terület előkészítését célozzák, ugyanakkor Pakson is akarjuk már látni a nyomát az építkezésnek 2018-ban, tehát a felvonulási épületeket, a lakóterület előkészítését.” A miniszter közlése szerint az erőmű építésén dolgozókat nemcsak Pakson, hanem a régió más olyan településein is szeretnék elhelyezni, ahonnan az erőmű elérhető, olyan szállásokon, amelyek később más célokra is hasznosíthatók lesznek. Feladatként nevezte meg az úthálózatot megerősítését, hogy se a munkások, se az anyagok szállítása ne ütközzön akadályba. A miniszter és az államtitkár egyaránt hangsúlyozta, hogy nagyon fontos az orosz partnerekkel való napi kapcsolattartás. Süli János elmondta: moszkvai tárgyalásainak az volt a célja, hogy „minél hamarabb, a megadott határidőre és költségkereten belül el tudjuk végezni a munkát, és ezt napi, heti egyeztetés, havi koordináció keretében lehet csak biztosítani”.
„Úgy gondolom, hogy az ütemezés tekintetében jól haladunk, az orosz féllel napi szintű a kapcsolat. Erre is szükség van, mert egy ilyen nagy projektben nagyon sok koordinálási feladat van, mi ezen az úton haladunk tovább a jövőben is” – emelte ki Aszódi Attila. Az államtitkár az Atomexpón ismertette a kiégett üzemanyagok kezelésére 2015-ben kidolgozott, az Európai Bizottsághoz benyújtott hosszú távú magyar nemzeti programot.
Az Atomexpón a Roszatom orosz állami atomenergetikai konszern és az MVM Zrt. az együttműködés fejlesztéséről szóló szándéknyilatkozatot írt alá. A megállapodás célja a kétoldalú együttműködés fejlesztése a paksi atomerőmű szervízelése, illetve a nukleáris üzemanyag szállítása terén, közös atomenergetikai projektek megvalósítása Oroszországban, valamint harmadik országokban, a nukleáris képzés, illetve szakemberképzés, valamint a tudományos kutatások és fejlesztések vonatkozásában. Mindemellett a felek érdekeltek abban, hogy Közép- és Kelet-Európában, valamint a balkáni térségben fejlesszék az üzletet a megújuló energiaforrások terén, beleértve a kis teljesítményű vízerőműves projekteket.
„A Roszatomot és az MVM-et régi és sikeres együttműködés köti össze. Ez szilárd és megbízható alapot teremt az együttműködés fejlesztésére mind az eddigi, mind pedig új területeken” – hangsúlyozta Csiba Péter, az MVM elnök-vezérigazgatója. „Meggyőződésünk, hogy a vállalataink közötti stratégiai partnerség és együttműködés szélesítése nem csupán kölcsönösen előnyös új projektekhez vezet, hanem előmozdítja a technológiai innovációt is” – hangsúlyozta Kirill Komarov, a Roszatom nemzetközi üzletfejlesztésért felelős első vezérigazgató-helyettese.
A Rusatom Szerviz Rt. hétfőn szerződést kötött az MVM Paksi Atomerőmű Zrt.-vel a paksi atomerőmű GCN-317-es főkeringtető szivattyúinak karbantartásához és ütemterv szerinti javításához szükséges tanácsadói szolgáltatásról. A Rusatom Nemzetközi Hálózat és a Debreceni Egyetem egyetértési emlékeztetőt írt alá közös oktatási és tudományos projektekről.
A IX. Atomexpo fórumon mások mellett felszólalt Szergej Kirijenko, az orosz elnöki adminisztráció vezetőjének első helyettese, a Roszatom felügyelőbizottságának elnöke, Alekszej Lihacsov, a Roszatom vezérigazgatója és Agneta Rising, a Nukleáris Világszövetség (WNA) főigazgatója, valamint William Magwood, az OECD atomenergia-ügynökségének főigazgatója. (MTI)