A Nemzeti Fogyasztóvédelmi Hivatal szakemberei összefoglalták, mire kell ügyelnie annak, aki olajradiátort vagy hősugárzót használ.

A fűtési szezonban számos háztartásban és munkahelyen olajradiátorok és hősugárzók segítségével igyekeznek fűteni. Egy portásfülkében vagy egy újságos bódéban nincs is lehetőség mással fűteni. Előfordul az is, hogy kiegészítésként használjuk ezeket az eszközöket az alulméretezett fűtőrendszerek mellé, illetve távfűtéses lakásokban a fűtési szezon előtt és után, amikor az időjárás indokolttá teszi.

Oda kell azonban figyelnünk ezekre az eszközökre, amelyek olykor a rendeltetési célnak megfelelően használva is okozhatnak balesetet, akár tüzet is.

  • Fontos az elhelyezés helyes megválasztása (a használati útmutatóban megtaláljuk az erre vonatkozó előírásokat).
  • A fűtőkészülékeket a nagy hőkibocsátás miatt ne tegyük közel gyúlékony anyagokhoz (különös tekintettel a függönyökre).
  • A ventillátoros hősugárzókban a fűtőszál hőjét egy ventilátor fújja ki. Ha a ventilátor meghibásodik, vagy szennyeződések bekerülése miatt forgása lelassul, akkor a készülék hűtése lecsökken, ami a készülék túlmelegedéséhez vezethet.
  • Vannak ventillátorral nem rendelkező készülékek is, mint pl. a kvarccsöves hősugárzó, és az olajradiátor. Ezek a fűtőberendezések jellemzően földelt kialakításúak.
  • A földelt készülékek esetén a csatlakozódugónak védőérintkezőkkel kell rendelkeznie, valamint azt, hogy a kettős szigetelésű készülékeknél várhatóan nem lesz megfelelő a jól ismert lapos dugó, mert az csak 575 W-ig terhelhető, a hőkészülékek pedig jellemzően ennek a többszörösén üzemelnek.
  • A hálózati vezetéknek rendelkeznie kell tehermentesítővel, ami megakadályozza a vezeték ki-be mozgását a belépési ponton, így a villamos csatlakozás nem terhelődik, és a vezeték nem tud kiszakadni a készülékből ezzel áramütés kockázatát okozva, valamint benyomódni sem, mely szintén veszély forrása lehet.
  • Szintén áramütés-veszélyes, ha a kezelőszerv rögzítése nem megfelelő, az könnyen eltávolítható, és az alatta lévő kezelőelem szigetelése nem megfelelő.
  • Ha a burkolat egyes részei vagy a kezelőszervek a megengedett értéknél magasabb hőmérsékletre melegednek, akkor égési sérülést okozhatnak.

Ha a készüléket nem megfelelően tervezték vagy építették meg, akkor még a biztonsági előírásokat betartva is balesetet vagy tüzet okozhat.

Akinek fontos, hogy a cége által gyártott/forgalmazott termékek megfeleljenek a műszaki biztonsági követelményeinek, forduljon bizalommal a Nemzeti Fogyasztóvédelmi Hatóság Mechanikai és Villamos Laboratóriumához – javasolják az NFH szakemberei. A jól felszerelt, korszerű műszerezettséggel rendelkező akkreditált laboratórium gyors, pontos, szakszerű vizsgálatokat végez és az eredményekről vizsgálati jegyzőkönyvet készít.