A Magyarország étele ma már egy átfogó, komplex program, mely a gasztronómia minden szereplőjét meg tudja szólítani.
Újra foglalkoztatják a gasztrovilágot a régi receptek, ugyanis azok nem csupán ételek, hanem a történelmünk darabjai. Mindegyik magában rejt egy-egy történetet, vagy épp kortörténetet. De nem szabad belekényelmesednünk saját szerepünkbe, hanem új receptúrákat is kell adni a magyar gasztronómiának, hogy az friss maradjon. Épp ezért a vendéglátóipar szereplői talán nem is állnak olyan távol egymástól, mint hinnénk. – hangzott el sajtótájékoztatón az Agrárminisztériumban, amelynek tárgya a 8. Magyarország étele szakácsverseny volt, célja pedig az, hogy a világ minden tájáról hívja a jelentkezőket, kiemelten a történelmi Magyarország területéről és a diaszpórából.
Az esemény Molnár Karolina, a Belügyminisztérium Stratégiai ügyekért felelős helyettes-államtitkárának beszédével kezdődött, aki emlékeztetett arra, hogy néhány éve még nem is gondolták, mekkora szabású rendezvénnyé válik a Magyarország étele szakácsverseny. Kiemelte: a nyolcadik alkalommal meghirdetett Magyarország étele verseny sokkal több egy szakácsversenynél, mivel ugyanannyira szól a kultúránk tiszteletéről és megőrzéséről, mint az ételekről.
A helyettes-államtitkár a szakácsversenyt össznemzeti megmérettetésnek nevezte, amely lehetőséget biztosít a magyar gasztronómia kiválóságainak, hogy helyi alapanyagok felhasználásával megmutassák tudásukat, és minél természetesebb és egészségesebb ételeket hozzanak létre. Ráadásul szerte a Kárpát-medencéből várják a jelentkezőket.
Mint mondta, a megmérettetés célja inspirálni a séfeket és a szakácsokat, hogy ne csak az ízeket és a technikákat fejlesszék, hanem figyeljenek a helyi értékek megőrzésére is.
Felkai Beáta, az Agrárminisztérium élelmiszeriparért felelős helyettes-államtitkára szerint a nyolcadik alkalommal megrendezendő megmérettetés azt bizonyítja, hogy ez egy sikeres vállalkozás, amely jóhírét viszi a magyar élelmiszereknek. Az agrártárca fontos feladata, hogy bemutassa a magyar termelők termékeit, amelyekből a versenyen megjelenő ételek is készülnek.
A versenyen új, innovatív termékeket lehet látni és a megmérettetés is bizonyítja azt, hogy kiváló minőségű és biztonságú élelmiszerek előállítására vagyunk képesek és ezekből csodálatos gasztronómiai remekek tudnak születni – fogalmazott Felkai Beáta Olga.
Fontosnak nevezte, hogy a Magyarország élelmiszeriparában jelen lévő több mint négyezer – különböző méretű – szereplő versenyképes legyen és olyan alapanyagokat, illetve késztermékeket tudjon előállítani, melyeket a gasztronómiában is hasznosítanak.
Csókay Ákos, a Budapesti Kereskedelmi és Iparkamara főtitkára beszédében elmondta, hogy az elmúlt években az Étrend Egyesülettel számos programon keresztül együttműködtek már, melyek mind-mind sikeresen zárultak. Ezért is döntöttek a folytatás mellett, hiszen a fővárosi kamara álláspontja egybeesik a szakma álláspontjával, azaz szükségesek a hazai versenyek, melyek motiválják a szakembereket, de szükségesek a diák- és pályaorientációs versenyek is, melyek a turizmus- vendéglátás utánpótlását segíthetik elő. A most meghirdetett versenyek ehhez az elvhez igazodnak, így örömmel támogatják azokat.
Asztalos István, az Étrend Magyar Konyhafőnökök Egyesületének elnöke elmondta, hogy a Szolnoki Szakképzési Centrummal, a Debreceni Egyetemmel és a Miniszterelnökség Nemzetpolitikai államtitkárságával közös szervezésben meghirdetett verseny döntőjét április 26-27-én Szolnokon tartják a IV. Magyar gasztronómia napja című rendezvény részeként. Az idei megmérettetés tematikája: „Kunok”, így azt a „A Tiszán innen: Kis Kunság, túlnan: Nagy Kunság.” mottóval rendezik meg, mivel a kun hagyományokra épülő magyar konyha kerül a verseny középpontjába. Az elődöntőket követően a megmérettetés döntőjét Szolnokon tartják 2025. április 26-án és 27-én.
Az idei versenyhez igazodik az Alföld Porcelángyár által készített tányérok mintázata, amely „Redemptio” névre hallgat és kun motívumok díszítik.
Elmondta azt is, hogy a Magyarország étele ma már egy átfogó, komplex program, mely a gasztronómia minden szereplőjét meg tudja szólítani. Ezért is hirdetik meg újra a diákoknak szóló versenyüket, melynek a Szakma Ifjú Mestere címet adták, és mind egyéniben, mind csapatban van lehetőség nevezéseket leadni. Illetve az idei évben új elemként kerül meghirdetésre a Kislépték Egyesülettel közös szervezésben az „Agroturizmus étele 2025” verseny, mely a kistermelői termékeket kívánja népszerűsíteni, azok felhasználását kívánja ösztönözni.
Asztalos István ezután részletezte a Magyarország étele melegkonyhai szakácsverseny feltételeit:
- a világ bármely részén élő magyarok egyénileg vagy két főből álló csapatként jelentkezhetnek.
- Olyan 4 elemből álló főfogást keresnek, amely éttermekben, vendéglőkben elkészíthető.
- Kötelezően használandó a Juh-, vagy bárányhús, a Naszálytej Zrt. Magic Milk laktózmentes vaj, valamint a Szatmári Malom lisztjei/termékei. További megkötés, hogy ízesítőként kötelezően használni kell az Univer Zrt. Erős Pista termékét, valamint oltalom alatt álló eredetmegjelölést-, földrajzi jelzést tartalmazó és/vagy uniós oltalom alatt álló bármely pálinká
- 14 tagú, az ország legjobb séfjeiből választott zsűri bírálja majd el a csapatok produktumait.
- A döntőt 2025. április 26-27-én rendezik meg.
Mihályi László, a Pálinka Nemzeti Tanács elnöke elmondta, hogy az idei versenyhez bármely étterem csatlakozhat, amely képes tökéletes összhangot teremteni egy általa kreált étel és a pálinkával történő ízesítés között. A receptúra megalkotása során minden séf szabadjára engedheti a fantáziáját, hiszen csak egy szempontnak kell megfelelnie: alapanyagként vagy fűszerként használjon olyan pálinkát, amelyet a megálmodott fogást tökéletesen kiegészíti.
A pálinka innovatív felhasználásának teret adó szakácsverseny ételakoltásait nagy érdeklődéssel várja a Pálinka Nemzeti Tanács. Ezúton is szeretnénk mindenkit arra biztatni, hogy vegyenek részt ezen a nagy presztizzsel bíró szakácsversenyen. Mutassák meg a pálinka nem hagyományos arcát és alkossanak az ízlelőbimbóknak tetsző, különleges kulináris élvezetet nyújtó konyhaművészeti gyöngyszemeket.
A nevezési időszak elindult, a nevezéseket december 15-éig lehet leadni. A teljes versenykiírás a rendezvény weboldalán elérhető: www.magyarorszagetele.hu címen, vagy versenyenként közvetlenül a következő linkeken:
„Magyarország étele 2025.” melegkonyhai szakácsverseny:
https://magyarorszagetele.hu/magyarorszag-etele-2025-versenykiiras/
„Szakma Ifjú Mestere 2025.” diák egyéni- és csapatverseny:
https://magyarorszagetele.hu/szakma-ifju-mestere-2025/
„Agroturizmus étele 2025.” verseny:
https://magyarorszagetele.hu/agroturizmus-etele-2025-versenykiiras/