A BKIK kétnapos állásbörzéjén már az első nap első két órájában több százan regisztráltak a Bálna Rendezvényközpontban és válogattak a több ezer ajánlat közül.

Nem titok: nem álltam tartalékos katonának, nem jelentkeztem pincérnek egy óceánjáróra, és még csak az Auchan menedzserképzőjét sem készülök elvégezni. Pedig ez csupán néhány lehetőség a hatalmas választékból, amellyel a Budapesti Kereskedelmi és Iparkamara állásbörzéjén várják két napig a több ezer érdeklődőt. A Bálna Rendezvényközpont első emeletén mindent flottul megszerveztek, hölgyek hada várja a betérőt, gyors és ingyenes a regisztráció, felkerül a csuklóra a karszalag – az újságíró nyakába meg a sajtós cédula, s máris kezdődhet a börzézés.

Sok mindent érdemes megnézni, érdemes hát stratégiai tervet készíteni, ez egyébként az álláskeresésnél is roppant hasznos lehet. Az egyik oldalon több tucat standon kínálják a portékát a cégek az OTP-től, a Magyar Postán az Audin és a Meló-Diákon át a StarJobsig, míg az emelet másik végén szakterületre és testre szabva adnak tanácsot az álláskeresőknek. A folyosó két vége között pedig több teremben fél óránként más és más tematikájú előadásokon, workshopokon tájékoztatnak. A témák a lehető legváltozatosabbak, csupán néhány cím közülük: Biztonságos külföldi munkavállalás, Élethosszig tartó pályaorientáció, Mennyire beszédes egy önéletrajz?, Gyerekszülés után újra munkában, Smart-fiatalok foglalkoztatása.

Nem kell lasszóval fogni a népet egy-egy beszélgetésre, a programról amúgy meg élőszóban is percre pontos a tájékoztatás. Nem lehet semmiről sem lemaradni, legfeljebb energia nincs elég mindenre beülni. Amikor a külföldi munkavállalás veszélyeire figyelmeztetnek, többekről is kiderül, hogy a közeljövőben Németországba, Angliába, Spanyolországba készülnek. Jól jön nekik az infó a lehetséges buktatókról, és nem árt tudni, hogy akár a külföldi munkaszerződés-tervezet áttanulmányozásában is segítenek az EURES tanácsadói. Magyarországon van belőlük 35, Európa szerte pedig legalább ezer.

A börze egyik célja persze inkább az, hogy a kis- és középvállalkozásokban dolgozók tisztában legyenek vele: idehaza is egyre több a lehetőség. Nem csak pályakezdőknek érdemes körülnézniük, hanem azoknak is, akik úgy érzik, nincsenek a megfelelő helyen, szívük szerint váltanának. Bár nem igazán mobil a magyar a munkahely változtatásában sem, valami mintha megmozdult volna, bátrabbak, ötletesebbek lettünk. Az a nagypapa például biztosan, aki az idén végző informatikus unokájának keres állást, persze csak a maga módján, mondja is az egyik standnál, nem biztos, hogy a gyerek örül neki, de nem árt képben lenni. Az az ifjú hölgy viszont nincs igazán képben, aki a Crew Agency munkatársától kicsit elpirulva hallja, hogy óceánjáróra nyelvismeret nélkül (vezet az angol!) nem sokra vinné, ráadásul pincérnek is csak úgy állhatna, ha fel tud mutatni minimum két éves szakmai múltat. Ha ez megvan, nincs akadály, tessék próbálkozni!

Akárhol kérdezősködöm, a lehetőségek jelentős részét a fiataloknak szánják, de bőven van ajánlat más korosztályoknak ugyanúgy, mint a nőknek. Ezt hallom az Auchan képviselőjétől is, aki szerint száz jelentkezőből, ha megfelel az illető a feltételeknek, akár ötvenen-hatvanan is elkezdhetnek dolgozni a cégnél, ha úgy tetszik, akár részmunkaidőben is. Figyelmembe ajánlják a vállalat menedzserképző programját – a legtalpraesettebbek a 12 hetes intenzív képzés után egy-egy területet önálló vezethetnek –, momentán nem kívánok élni a lehetőséggel, de szívesen felhívom rá a figyelmet, íme! Ha valaki félénkebb, bizonytalanabb, azt se tudja, hogyan fogjon hozzá, mit kell csinálnia egy állásinterjún, egyáltalán van-e fortélya az önéletrajz megírásának, az a legpraktikusabb tanácsokat hallgathatja meg, s aztán javarészt már csak rajta múlik, hogyan formálja a jövőjét. Álláshely – Lehetőséget mindenkinek! Ez a kamarai állásbörze szlogenje. Telitalálat.

Szerdahelyi Csaba