
Egy mobiltelefon nem épp az a tipikus túlélő eszköz. Vannak persze strapabíróbb kialakítású modellek, de jobb inkább extra biztonságra törekedni. Egy jól megválasztott telefontok életet menthet – mármint a telefonét -, és még a stílusát is feldobja.
Akár a legolcsóbb, akár valamilyen drágább mobiltelefont vásárolunk, azért fillérekért egyiket sem osztogatják. Épp ezért, ha véletlenül leejtjük, hozzáütődik valamihez, esetleg folyadék ömlik rá vagy hasonló baleset történik, a mobil „elhalálozása” igenis komoly érvágás. Ráadásul nem csak maga a készülék veszik el ilyenkor, hiszen egy csomó adatunk, fotók, videók, dokumentumok tűnhetnek el így és persze bajlódhatunk a következő készüléken az összes app és adat visszaállításával is.
Ha nagyon bizonytalanok vagyunk saját ügyességünket illetően, vagy gyakran kerülünk olyan helyzetbe, amikor a telefon veszélynek lehet kitéve, választhatunk persze olyan modelleket, amelyek erősebb külsővel, strapabíróbb kijelzővel, magas szintű víz- és porállósággal lettek ellátva, de gyakran még ez sem jelent védelmet minden ellen. Aki látott már a sokadik emelet erkélyéről leejtett mobilt, vagy olyat, amit a család kutyája a legújabb játékának hitt, tudja, miről beszélünk. Egy jól megválasztott telefontok azonban egyáltalán nem nagy pluszköltség, ellenben jó előre biztosíthatjuk vele, hogy a fentiekhez hasonló esetekben is esélyesen sérülésmentes marad a készülék.
Hogyan válasszunk telefontokot?
Telefontokokat már sokféle módon beszerezhetünk. A mobilszolgáltatónál is találhatunk, vagy ellátogathatunk egy kifejezetten telefonos kiegészítőkre specializálódott boltba, és persze webshopokban is óriási a kínálat. De persze nem mindegy, hol és milyet veszünk, ezért az alábbi szempontokat mindenképpen gondoljuk végig:
- Milyen készüléktípusra keresünk tokot
- Milyen sérülésektől akarjuk megvédeni
- Szükséges-e a kijelző védelme is
- Kell-e, hogy a telefontok egyéb funkciókat is ellásson
A készüléktípus meghatározása fontos, hiszen még ugyanazon gyártó hasonló modelljei között is lehetnek apró különbségek például a kamera elhelyezésében, a nyomógombok helyzetében, és szélesség, hosszúság, vastagság tekintetében akár egy milliméter eltérés is azt okozhatja, hogy vagy nem tudjuk a mobilt bepréselni a tokba, vagy fordítva, a készülék könnyen kicsúszik belőle.
A mobilgyártók általában kínálnak saját gyártmányú tokokat is a készülékeikhez, de a független kiegészítős cégek is mindig meghatározzák egy adott toknál, hogy pontosan melyik gyártó milyen modelljével kompatibilis.
A felhasználási szokásainktól, a környezetünktől függően szintén más és más veszélyek ellen védhet a telefontok, ezért vegyük sorra, mit várunk el tőle. Ha esélyes, hogy sokszor, esetleg magasabbról ejthetjük le a mobilt, vegyünk vastagabb, ellenállóbb típusokat, de léteznek már olyan tokok is, amelyek borítása képes az ütődések, esések sokkhatását valamelyest elnyelni. Ha pedig a kijelzőt is veszélyben érezzük, válasszunk olyan tokot, amely előlappal rendelkezik, tehát rácsukható a készülék előlapjára.
Stílus és extra funkciók
A telefontok persze adhat még többet ahhoz képest, hogy megvédi a készüléket. Az egyik ilyen plusz az, hogy így még jobban saját stílusunkhoz igazíthatjuk az eszközt, hiszen a legtöbb modellt legfeljebb néhány színváltozatban gyártják, a különféle színes, extra formákkal operáló, grafikai elemekkel felturbózott tokok viszont egyedivé és különlegessé varázsolhatják.
Másrészt jó pár olyan funkció is elérhető egyes típusokban, amely túlmutat a telefon borításán: egyes tokok pénz- és irattárcaként működhetnek, de akadnak olyanok is, amelyek teljesen vízálló védelmet adnak a készüléknek, amelyet így valóban búvárkodás közben is használhatunk fotózásra és videózásra (azt ugyanis ne feledjük, hogy a vízállónak hirdetett telefonok egy része valójában csak rövid időre, véletlen vízbe esés, lefröcskölés, eső ellen nyújt limitált védelmet).
A mobiltokok anyag tekintetében is sokfélék lehetnek, ez befolyásolhatja a tudásukat és az általuk sugárzott stílust is. Elegáns, valódi bőrtől a színes ruhaanyagokon át a rugalmas, gumiszerű műanyagig megannyi választási lehetőségünk van.
Egyre érdemes csak odafigyelni: néha azért vegyük ki a telefont és tisztítsuk meg a tok belső oldalát is, hiszen itt meggyűlhet por, zsebpiszok vagy akár nedvesség is. Nyáron, nagy melegben pedig a mobilok töltésekor szokták azt ajánlani a szakértők, hogy a töltés befejezéséig inkább tokból kivéve legyen a készülék, mivel a hőtermelés „becsomagolva” fokozottabban jelentkezhet.
Lényeg a lényeg: a tok szinte minden esetben hasznos segítőtárs, amelyet érdemes már az új mobil megvásárlásakor beszerezni. Aztán pedig úgyis kiderül, mi mindenre használjuk, mitől védjük a telefont, és persze időről időre új stílusokat is ki szeretnénk próbálni, tehát ne hagyjuk a készüléket védtelenül – egyébként pedig, a tok tök menő!