Háztartási méretű napelemek és tárolók együttes telepítését támogató pályázatot hirdetnek meg a jövő év elején 75 milliárd forintos keretösszeggel – jelentette be az energiaügyi miniszter a Portfolio.hu szakkonferenciáján.
Lantos Csaba kiemelte: a minisztérium célja, hogy a magyar háztartásoknak továbbra is megérje napelemet telepíteni és saját termelésből fedezni a fogyasztásukat. A bruttó elszámolásba kerülők a beruházáshoz vissza nem térítendő támogatást kaphatnak, ami a fejlesztési költségek 65 százalékát fedezi. A támogatás napelemek és energiatárolók együttes telepítéséhez lesz igényelhető, előbbinél 4 kW, utóbbinál 8 kW teljesítményhatárig.
A napelemek és az akkumulátoros energiatároló rendszerek együttes telepítésével a nappal megtermelt energiát az esti vagy a hajnali időszakban felhasználhatják a családok – mutatott rá.
A miniszter emlékeztetett, hogy a szeptember 7-ig benyújtott igénybejelentés alapján a legkésőbb 2026. január 1-ig megépülő vagy bővülő háztartási méretű naperőművek az üzembe helyezésüktől számított tíz éven át éves szaldó elszámolásban maradnak.
A hálózatfejlesztési beruházások eredményeképpen jövő január 1-jétől lehetővé válik a 2022. november 1-jén bevezetett átmeneti betáplálási korlátozás feloldása az ország legnagyobb részén, a hálózat 93 százalékán, az érintett fogyasztók 84 százalékénál – tette hozzá.
Időközben az ezzel kapcsolatos kormányrendlet is megjelent, és Napeleminfo.mekh.hu címen létrejött a háztartási méretű kiserőművek (hmke) betáplálási lehetőségét ellenőrző honlap – közölte ezzel kapcsolatban a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal (MEKH).
Az oldalt azok számára hozták létre, akik 2022. október 31-ét követően adták be, vagy tervezik beadni kérelmüket hmke létesítésére vagy bővítésére. Az ügyfelek a mérési pont azonosítója alapján lekérdezhetik, hogy egy csatlakozási ponton a következő évtől lesz-e lehetőség a hálózati betáplálásra.
A MEKH honlapjának adatbázisa a területileg illetékes elosztói engedélyesek adatszolgáltatására épül, információi ezért a közlemény szerint tájékoztató jellegűek. A betáplálási lehetőségről, a csatlakozás feltételeiről és menetéről a területileg illetékes elosztói engedélyestől kérhető pontos tájékoztatás.
Jelenleg több mint 5200 megawatt (MW) napenergia-kapacitás üzemel az országban, 3200 MW ipari és 2080 MW háztartási méretű, ami összesen két és fél paksnyi termelőkapacitás. Idén már több új kapacitás csatlakozott a hálózatra, mint a tavalyi rekordévben összesen. Az energiaügyi tárca 2030-ig 10-12 gigawatt (GW) beépített kapacitás elérésére számít – ismertette Lantos Csaba. Kitért arra is, hogy időjárásfüggő megújuló energiaforrások termelése miatti többlet kezelése jelentős fejlesztéseket tesz szükségessé.
(Forrás: MTI)