A beszerzésimenedzser-index (BMI) szezonálisan kiigazított júniusi értéke: 57,0 pont volt. A további növekedést jelző májusi érték után az index értéke tovább javult és júniusban is bővülést jelez. A válaszadók az előző hónaphoz képest tizennegyedik hónapja kedvezőbb folyamatokról számoltak be – közölte a Magyar Logisztikai, Beszerzési és Készletezési Társaság (MLBKT).

A júniusi index nagyobb a májusi 51,9-es értéknél. A most mért szezonálisan kiigazított értéknél 1995 óta csupán egyszer volt magasabb index ebben hónapban. Ennek ellenére az emelkedés üteme sokhelyütt lassult, így a BMI-t alkotó részindexek is változó képet mutatnak – emelte ki az MLBKT.

Lassabb növekedést mutat a beszerzés mennyiségére vonatkozó részindex, valamint a késztermékkészletek, a foglalkoztatás és az import mennyiségét jelző index üteme. A termelt mennyiség növekedési üteme gyorsult. A szállítási átfutási idő értéke ismét nagyon alacsony maradt és az átfutási idők hosszabbodását jelzi számos válaszadónál, bár a csökkenés üteme lassabb.

A BMI 50 százalék feletti értéke a feldolgozóipari tevékenységek fellendülésére, 50 százalék alatti értéke a recesszió irányába való elmozdulásra utal.

A termelési mennyiség indexe nőtt a májusi értékéhez képest, és 1995 óta ez a legmagasabb júniusi érték, amely tizenhatodik hónapja jelzi a termelt mennyiség növekedését.

Az új rendelések indexe növekedett, 1995 óta ez is a legmagasabb júniusi érték 50,0 pont fölött továbbra is jelzi, hogy az új rendelések állománya magasabb lett az előző hónaphoz viszonyítva.

A foglalkoztatottsági index júniusban is növekedésre utal, nyolcadik alkalommal. Az index értéke kisebb lett májushoz képest, de így is átlag feletti értéknek tekinthető.

A júniusi szállítási átfutási idő hosszabb lett májushoz képest, de az ütem némileg csökkent. Az index értéke 2020-ban és 2021-ben, és ebben az évben is szinte végig 50,0 pont alatt volt. Az eddigi júniusi értékeket nézve az idei a legalacsonyabb 1995 óta.

A vásárolt készletek indexe csökkent, de még 50,0 pont felett maradt, azaz még mindig bővülést mutat, de a májusinál gyengébb ütemben. Az idei index így is a legmagasabb júniusi értékét érte el 1995 óta.

A beszerzési mennyiség indexe csökkent a májusihoz képest, de 50,0 pont fölött van tizenötödik alkalommal. A mostani érték felülmúlja az elmúlt három év átlagát, emellett ez is a legmagasabb júniusi adat.

A beszerzési árak júniusi indexe nem változott a májusihoz képest, bőven 50,0 pont felett nagyon erős árnövekedést jelez a válaszadók szerint. A mostani részindexérték is 1995 óta vizsgálva a legnagyobb június havi érték.

A késztermékkészletek indexe júniusban alacsonyabb lett az előző hónaphoz képest, ugyanakkor továbbra is bővülésre utal és szintén a legmagasabb e havi indexérték 1995 óta.

A külpiaci mutatók közül az importindex csökkent májushoz képest, de bőven 50,0 pont fölött maradt. A másik külpiaci mutató, az exportindex értéke viszont nőtt az előző hónaphoz képest, és 50,0 pont fölötti értéke az export mennyiségének bővülését jelzi. Az MLBKT kitért arra is, hogy a többi között az acél, a cukor, a festék, a sárga réz és saválló rozsdamentes alumíniumcső kapcsán jeleztek válaszadóik jelentősebb áremelkedést. Hiány volt acélból, chipből, csavarból, csomagolóanyagból, elektronikai cikkekből, fémből, fóliából, gumi alapanyagból, konténerből, kötőelemből, lemezből, palackból, papírból, ragasztóanyagból, rétegelt lemezből, speciális elektronikai eszközökből, tömítőből, üvegből, vasból, vászonból, valamint vasöntvényből. Jelentősebb árcsökkenésről nem számoltak be a válaszadók – jegyezte meg az MLBKT.

(Forrás: MTI)