A munkáltatók szigorúbb ellenőrzését, a szabálysértések súlyosabb büntetését kéri a kormánytól a VDSZ. A munkahelyi balesetek folyamatosan emelkedő száma miatt a szervezet azt szeretné, ha szakszervezetek is ellenőrizhetnék a munkavédelmi előírások betartását.
A Magyar Vegyipari, Energiaipari és Rokon Szakmákban Dolgozók Szakszervezeti Szövetsége (VDSZ) szeretné elérni, hogy munkavédelmi ellenőrzési jogot kapjanak a szakszervezetek. A VDSZ egyben a munkavédelmi szabálysértések súlyosabb büntetését, az ellenőrzések, valamint az ellenőrök számának jelentős növelését is szorgalmazza – közölte a szövetség az MTI-vel.
A VDSZ megjegyezte, hogy az ellenőrök száma messze elmarad az uniós előírástól: az elvárható 400 helyett mindössze 142-en járják a munkahelyeket. Van olyan cég, ahová annak működése idején egyszer sem jutnak el, amit döbbenetes hiányosságnak tartanak. Székely Tamás, a VDSZ elnöke a közleményben 2015-öt az elmúlt 10 év „legsötétebb” időszakának nevezte, és megjegyezte, amennyiben a munkahelyi ellenőrzések rendszerében nem lesz forradalmi áttörés, a helyzet tovább romlik, még több ember életébe kerülhet az előírások egyre gyakoribb megsértése, semmibe vétele.
A szakszervezet ezért ismét követeli, hogy az ellenőrzéseket emeljék vissza a korábbi, hatóságinak megfelelő szintre, a jelenleginél jóval szigorúbb szankciókkal, gyakoribb rajtaütésekkel kényszerítsék a munkáltatókat az előírások betartására és betartatására. A jelenlegi ellenőrzéseknek nincs visszatartó ereje, a szankcióként kivetett büntetéseket pedig lazán kifizetik a munkáltatók – írták. A VDSZ közölte: számos szakmai javaslatot is készítettek a változtatásra, amelyeket készek egy komoly egyeztetés keretein belül a döntéshozókkal is megismertetni.
Felidézték, a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) összegzéséből kiderült, hogy tavaly ismét kétezerrel több (akárcsak az azt megelőző évben), 21 ezer 88 olyan balesetet regisztráltak, amelyet munkavégzés közben szenvedtek el a dolgozók. Az elmúlt öt évben tavaly volt a legtöbb halálos kimenetelű eset, 84-en haltak meg vélhetően a munkavédelmi előírások megszegése miatt – írta a VDSZ.