Home Programajánló Munkácsy Mihály nagyméretű festménye a Virág Judit Galéria aukcióján

Munkácsy Mihály nagyméretű festménye a Virág Judit Galéria aukcióján

0
Munkácsy Mihály nagyméretű festménye a Virág Judit Galéria aukcióján

Munkácsy Mihály egyik nagyméretű olajfestménye is szerepel a Virág Judit Galéria október 15-i őszi aukcióján a Budapest Kongresszusi Központban.

A Randevú az ablaknál című festmény egykor a festő barátja és ügynöke, Charles Sedelmeyer gyűjteményének féltve őrzött darabja volt. A sokszorosan kiállított és reprodukált kép kikiáltási ára 40 millió forint.

A Munkácsy-képet és az aukciós anyag többi darabját a nagyközönség is láthatja október 4. és 14. között a galériában. Munkácsy Mihály egy-egy művének megjelenése a piacon mindig nagy izgalmat kelt a műgyűjtők és a műkedvelők között. Az asztalosinasból lett ünnepelt festő alkotásai világszerte keresettek, olykor külföldi árveréseken is komoly licitharc alakul ki értük.

A Randevú az ablaknál című kép Franciaországban született. Párizsban Munkácsy Mihályt a barátai, Edouard de Marche báró és fiatal felesége, Cécile várták. Hamarosan a pár vendégszeretetét is élvezhette a művész, Colpachra utazott, De Marche-ék kastélyába. Majd 1873-ban a báró meghalt, Cécile Papier pedig egy évvel később Munkácsy felesége lett. A kastély és az ősi kert Munkácsy több képének lett inspirációja.

A festmény 1906 előtt Charles Sedelmeyer gyűjteményének része volt, 1914 után pedig feltehetően egy magyar műgyűjteménybe került.

„Munkácsy Mihály neve a földkerekség minden táján ismert, az aukción kínált olajképe pedig az életmű egyik tipikus és igen látványos, szép darabja. Ritka kincs ez a festmény, amely magán hordja mindazokat a jeleket, amelyek miatt a világ rajong Munkácsyért” – mondta Virág Judit művészettörténész.

FRISSÍTÉS

Munkácsy Mihály olajfestménye mellett Czigány Dezső, Kondor Béla, Mattis-Teutsch János, Mednyánszky László műveire is lehet majd licitálni az árverésen.

Czigány Dezső a csendéletek mestere, a tökéletességig fejlesztette a műfajt és a korai magyar modernizmus egyik legjelentősebb alakjaként pontos arányokkal felépített csendéletei a cézanne-i hagyományokat elevenítik fel. Az őszi aukción szereplő Csendélet című, 1920 körül készült festménye 40 millió forintos kikiáltási árról indul, becsült értéke 70-100 millió forint között van.

Mattis-Teutsch János művészetét egy monumentális dupla aktos kép képviseli majd az októberi aukción. Az Aktos kompozíció című, 1930-ban született képet Brassóban 1933-ban ki is állították. A mű egy olyan absztrakt ember-típust jelenít meg, amely leegyszerűsített formáival minden emberi és művészi gondolatot ki tud fejezni. Kikiáltási ára 16 millió forint.

Kondor Béla 1961-ben alkotta meg az Apáca és a pap című képet, amely az életmű legjelentősebb darabjai között foglal helyet. A művész az ötvenes-hatvanas évek elejének központi, kultikus figurája volt, akinek ez a műve 36 millió forintos kikiáltási árral kerül árverésre, becsült értéke 60-80 millió forint.

Mednyánszky László gazdag arisztokrataként a szegények, az elesettek pártfogoltja volt, és drámai erejű portrékon mutatta be életüket. Művészetének másik forrása a természet volt, tátrai barangolásai során lírai tájképek sokaságát festette. Fényködös táj című, 12 millió forintos kikiáltási árról induló nagyméretű festménye is a természet szeretetéről és rejtelmességéről szól. A most aukcióra kerülő művén a ködben és napfényben egyszerre vibráló tájat örökítette meg a művész.

(Forrás: MTI, fotó: VJG)