Feszültség van a Krím-félsziget vezetői és az orosz kormány között. A Krím miniszterelnöke szerint egyetlen kopejkát sem kaptak ebben az évben a gazdasági fejlesztésre szánt központi keretből.

Valami történhetett Moszkva és a Krím vezetőinek kapcsolatában. Legalábbis erre lehet következtetni abból, hogy az államfő szóvivője hétfőn magyarázkodásra kényszerült. Dmitrij Peszkov sajtótájékoztatóján azt közölte: nem üzengetéssel, hanem tárgyalással kell megoldani néhány tisztázatlan kérdést.

Peszkov elismerte, hogy a 2014-ben népszavazással Oroszországhoz csatolt félsziget gazdasági fejlődése elmarad az orosz átlagtól, és az ott élők munkabére és nyugdíja is kevesebb, mint Oroszországban. Hozzátette ugyanakkor: csodálkozik, hogy a problémák megoldását másként látják Szimferopolban, mint a Kremlben.

Az ügy előzménye, hogy múlt pénteken egy moszkvai kerekasztal-beszélgetésen Szergej Akszjonov (a fotón), a Krím miniszterelnöke azt mondta: idén egyetlen kopejkát sem kaptak a szövetségi büdzséből a térség fejlesztésére. (2014-ben egy középtávú programban 681 milliárd rubelt irányoztak elő a Krímnek az orosz központi költségvetésből.)

Vasárnap a kormánykörökből névtelenséget kérő magas beosztású tisztségviselő azt szivárogtatta ki, hogy a Krím vezetői ellen vizsgálatot fontolgat Moszkva, hogy kiderüljön: alkalmasak-e a feladatok ellátására. Putyin szóvivője ezt az információt hétfőn nem erősítette meg.

Akszjonov hétfőn Szimeropolban újsáíróknak annyit mondott: mindenki nyugodjon meg, azért dolgozunk, hogy Moszkvával közösen megoldjuk a problémákat.