Az Eximbank Zrt-ről szóló törvényjavaslat célja, hogy Közép-Európa leggyorsabb és leghatékonyabb exportfinanszírozási rendszerét hozza létre Magyarországon hosszú távon is – mondta Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter kedden, a javaslat vitájában az Országgyűlésben.

A miniszter úgy értékelt: a világjárvány nemcsak egészségügyi hanem gazdasági kérdés is, a járvány után pedig semmi sem lesz ugyanolyan, mint előtte volt. Teljesen új verseny indul, új szabályokkal, új szereplőkkel, új pályákon, új játékvezető sípszavára és ebbe az új versenybe kell most benevezni – hangsúlyozta. Hozzátette, hogy ebben a helyzetben nem lehet más a cél, minthogy továbbra is Magyarországé legyen Közép-Európa legvonzóbb beruházási környezete, és a leggyorsabb és leghatékonyabb exportfinanszírozási rendszer.

A tárcavezető elmondta: a javaslat célja, hogy tovább csökkentse a magyar vállalkozások adminisztratív terheit, valamint felgyorsítsa az exportőrök finanszírozáshoz jutását, ami főleg most fontos, amikor a világjárvány miatti nehézségek közepette a vállalatok likviditási kihívásokkal szembesülnek.

Ismertetése szerint a javaslattal megnövelik azoknak a kereskedelmi bankoknak a hitelkorlátját, amelyek az Eximbank hiteleit a vállalkozások számára konkrétan elérhetővé teszik, ezzel újabb vállalatok számára teszik lehetővé a hiteltermékekhez való hozzáférést. Jelenleg ugyanis a nagykockázatra vonatkozó szabályozás miatt számos kereskedelmi bank elérte azt a határt, ameddig hitelt nyújthat.

Emellett a javaslat bővíti az Eximbank tőkealapokba történő befektetési képességét is azzal, hogy lehetővé teszi számára, hogy – a bel- és külföldi kockázati- és a magántőke alapok mellett – ingatlanalapok alapításához vagy az ahhoz történő csatlakozásához kapcsolódóan is jegyezhessen befektetési jegyet.

Ezzel az Eximbank finanszírozni tudná a hazai ingatlanfejlesztéssel foglalkozó társaságokat, így ezen alapok tőkéjéből akár határainkon kívüli területeken is tudnak vásárolni ipari, idegenforgalmi, irodai és egyéb ingatlanokat, illetve ezek fejlesztésében, üzemeltetésében részt tudnak venni. A Magyarországon már sikeres, ingatlanportfoliót kiépítő és üzemeltető magyar társaságok így kiléphetnek a nemzetközi piacra, ami lehetővé teszi számukra a megszerzett piaci tudás, tapasztalat hasznosítását, továbbá az innovatív építőipari és egyéb termékek, szolgáltatások exportját, hiszen ezek beépülnek a fejlesztendő, üzemeltetésre átvett külföldi ingatlanokba – indokolt a miniszter.

Felhívta a figyelmet arra is, hogy az Eximbank több új hitel, garancia és a biztosítási terméket vezetett be, hogy a világjárvány utáni időszakban a magyar vállalatok a legelőnyösebb pozícióból rajtolhassanak el. Ide tartozik az a 450 milliárdos hitelkerettel indított program, amelyben az export-értékláncban szerepet vállaló cégek igényelhetnek hitelt hatéves futamidővel, 0,1 és 1,7 közötti kamattal.

Zsigmond Barna Pál, a Fidesz vezérszónoka frakciója nevében támogatta a javaslat elfogadását kiemelve, hogy az Eximbank és Magyar Exporthitel Biztosító Rt. célja, hogy hatékony finanszírozást biztosítson a magyar exportáló vállalkozásoknak, elősegítve a munkahelyek megőrzését, a foglalkoztatás bővítését és az exportkapacitások növelését. Úgy értékelt: a javaslat előremutató rendelkezéseket tartalmaz, hiszen a nemzeti exportstratégia célkitűzései között szerepel, hogy 2030-ra közép-európai viszonylatban a leggyorsabb és a leginkább a piaci igényekre szabott finanszírozási rendszer jöjjön létre Magyarországon.

(Forrás: MTI, fotó: Eximbank)